Opar na rtu v těhotenství

V těhotenství se obáváme všech nemocí, se kterými se nastávající maminka nebo její okolí může setkat, a největší strach budí přirozeně nemoci infekční. Jak je to s opary v těhotenství?

V čem jsou infekční nemoci nebezpečné

Infekční nemoci představují riziko v tom směru, že hrozí přenos přes placentu na plod. Pokud dojde ke styku s infekčním onemocněním těsně po oplození, může nastat potrat. Od 3. měsíce těhotenství hrozí závažná poškození plodu, zejména postižení stavby orgánů – virová onemocnění patří k nejvýznamnějším teratogenním faktorům.

Pokud se těhotná žena setká s některými viry později, může dojít k potratu nebo vyvolání předčasného porodu. Vyloučené nejsou ani vrozené vady.

Co je opar

Pod pojmem opar si můžeme představit například poměrně závažné onemocněné zvané pásový opar. Toto onemocnění může způsobit poškození mozku, rukou, nohou nebo očí. Pokud dojde k nákaze v měsíci před porodem, může být novorozenec postižen typickou vyrážkou. Pokud se však s těmito viry setká v období kolem porodu, hrozí závažné poškození sítnice.

Léčba těhotné ženy s pásovým oparem je lokální – aplikace speciálních pudrů – a případně antivirotik. Pokud žena onemocnění blízko termínu porodu, podávají se imunoglobiny.

Naopak opar na rtech nebo jiných částech těla, zejména genitáliích, je méně závažným onemocněním. Tato onemocnění se přenáší přímým fyzickým kontaktem a objevují se zejména v období, kdy je organismus celkově oslaben.

Pokud dojde k onemocnění do 12. týdne těhotenství, existuje riziko poškození vývoje očí, mozku nebo dokonce potrat.

U oparu na genitáliích může dojít k přenosu na dítě během porodu, dítě pak trpí infekcí očí nebo kůže – většinou je v těchto případech, kdy je opar zjištěn před porodem, indikován císařský řez.

Těhotná maminka s tímto typem oparu je léčena lokálně působící antivirotiky.

Zanechte odpověď