Pásový opar: Jak se pozná a jeho léčení

Pásový opar je bolestivé onemocnění s kožními projevy, které nás může v dospělosti kdykoliv přepadnout, a to opakovaně. Pásovým oparem jsou víc ohroženi lidé, kteří v dětství prodělali plané neštovice nebo přišli do styku s dětmi, které neštovice mají. Pásový opar je způsoben virem a jeho následky – poškození obvodových nervů – mohou přetrvávat léta.

Virus „čeká“ na příhodnou chvíli

Pásový opar způsobuje virus varicella zoster, který je příčinou planých neštovic. Dítě (ale i dospělý) se sice z onemocnění planými neštovicemi vyléčí, ale virus v těle už zůstává. „Spí“ ukryt v gangliích u páteře a čeká na podnět. Za příhodných podmínek (což je například něčím osabený organismus) virus „vycestuje“ do nervových zakončení na kůži.  Pásový opar se vyskytuje především u dospělých osob mezi 50 až 60 lety, často u lidí se sníženou imunitou.

Příznaky pásového oparu

Pásovité, v polovině hrudníku nebo obličeje se objevující bolesti často předcházejí výsevu typických puchýřků. Ty se obvykle objeví do 48 hodin po začátku bolestí a pak už je zřejmé, že nejde o migrénu, srdeční infarkt, výhřez meziobratlové ploténky či náhlou příhodu břišní či jinou nemoc, kterou příznaky připomínaly. Nejde-li o život ohrožující výsev puchýřků po rozsáhlých částech těla, nevyžaduje stav umístění pacienta na infekčním oddělení nemocnice, ale v některých případech je hospitalizace nutná.

Léčba pásového oparu

  • Akutní stadium nemoci se úspěšně léčí medikamenty – antivirotika.
  • Lokálně se na poškozenou pokožku aplikují antibakteriální masti.
  • Vitamin B 12 se také používá k jejich léčení,
  • konzultace s neurologem nebo anesteziologem je doporučená.

Jen velmi malé procento pacientů má přechodné ochrnutí. Problémem zůstávají neuralgické bolesti, které přetrvávají měsíce, ale i přes rok a postihují 20 až 30 procent nemocných, především starších 60 let.

Víte, že…

… proti pásovému oparu se mohou u nás lidé nechat očkovat?

Zanechte odpověď