Pes si kouše tlapky – co s tím?

S takovou otázkou se veterináři zejména v zimě setkávají velmi často. Odpověď na ni jednoznačná, protože pes si kouše tlapky často z mnoha důvodů. A jaké to jsou? To rozebereme v našem článku.

Když to váš mazlíček udělal poprvé nebo podruhé, nejspíš to ještě bylo vtipné. Ale co když si neustále líže tlapky a domluvy či tresty na něj vůbec nezabírají? Pak je na čase poohlédnout se po příčinách. Těch může být celá řada. A jaké jsou ty nejčastější?

Pes si kouše tlapky – co s tím?

Alergie

Na vině může být špatná strava ale i environmentální spouštěče z okolního prostředí, zejména plíseň, pyl nebo třeba sůl na posypaných chodnících. Z běžného podráždění kůže se může rychle vyvinout i tzv. kontaktní dermatitida, která se prozradí začervenáním a mokváním postižených oblastí.

Bolest

Velmi častá příčina toho, proč si pes kouše tlapky. Může jít o trn nebo střep, ale také o závažnější zdravotní problém – třeba dysplasii kyčelního kloubu nebo artritidu.

Hormonální nerovnováha

Je také možné, že vás pejsek má problém se štítnou žlázou nebo mu v těle koluje příliš velké množství hormonu kortizolu. Obojí může vést k povrchovým kožním infekcím, které se projeví jako malá začervenalá místa.

Nuda a jiné psychické příčiny

Určitě znáte ve svém okolí někoho, kdo si z nudy kouše nehty nebo neustále popotahuje vlasy. A u psů hrají tutéž roli právě tlapky. Škrábání, olizování a hryzání tlapek tak může brzy přerůst ve vážný problém – do ran se dostane infekce a na starosti je zaděláno.

Parazité

K nutkavému olizování může psa vést i přítomnost blech, roztočů nebo třeba klíštěte. To poslední zpravidla nepřehlédnete, ale ostatní parazité být vidět vůbec nemusí, pokud je rozsah napadaní zatím malý. Tak na to pamatujte a nezavrhujte tuto možnost bez dalšího průzkumu.

Suchost pokožky

Je to stejné jako u lidí – mráz a vítr pokožku vysuší, a pokud strava neobsahuje dostatečné množství mastných kyselin, nestíhá se ochranná vrstva na jejím povrchu obnovovat dostatečně rychle – tlapky pak pálí a svědí, takže psík začne s jejich okusováním. V takovém případě si můžete všimnout malých červených skvrn na kůži, ne nepodobných alergii.

První pomoc pro vašeho psa

Pokud si nejste jistí, co okusování tlapek způsobuje, zaměřte se nejdříve na jejich zdraví. Po každém návratu z procházky je zkontrolujte a omyjte. Použít je možné čistou vodu nebo slabý čaj z heřmánku. Důkladně prohlédněte srst psa i kůži a pátrejte po možných příčinách. Pokud máte podezření, že se váš pes jednoduše nudí neb je nervózní z nového prostředí, snažte se mu být co nejvíce na blízku a maximálně se mu věnujte. Hodit se může i žvýkací hračka nebo nový plyšový mazlík.

Pokud problémy do tří dnů neustoupí nebo se alespoň výrazně nezmírní, bude dozajista nutná návštěva veterináře. Ten jediný je schopný určit správnou diagnózu a doporučit správnou léčbu. Ohryzávání tlapek totiž není něčím, z čeho pes bez pomoci „vyroste.“ Naopak, zanedbání tohoto problému by se mohlo velmi negativně odrazit a jeho zdraví.

Zanechte odpověď