Plodné dny a výpočet ovulace mohou pomoci při plánovaném těhotenství

Plodné dny a čas ovulace je možno vypočítat. Jestliže máte pravidelný menstruační cyklus, ovulace nastává od začátku poslední menstruace plus polovina délky trvání cyklu. Jestliže máte například nejběžnější 28denní cyklus a poslední měsíčky jste měla naposled 1. března, ovulace by měla nastat 14 dní od posledního daty, tedy 14. března.

Na tento výpočet ovulace však spoléhejte jen tehdy, když máte pravidelný menstruační cyklus a jste duševně i fyzicky v klidu a pohodě. Také rožšiřte své plodné dny (pro jistotu) na 10. až 17. den před začátkem další menstruace. Tím byste měla získat představu (či přehled), kdy vaše ovulační dny nastaly.

Výpočet ovulace měřením

Ovulace a plodné dny se dají rovněž zjistit pravidelným měřením bazální teploty (stejným teploměrem, ve stejnou dobu a na stejném místě – většinou v pochvě). V době ovulace totiž dochází k mírnému zvýšení bazální teploty o 0,6 až 1,6 stupně Celsia. Místo obvyklých 36,5 stupňů tedy můžete mít teplotu nad 37 stupňů Celsia. Je trochu problémem, že zvýšená bazální teplota nebývá jen přesně v době ovulace, ale přetrvává často den dva. Jestliže plánujete miminko a výpočet ovulace je pro vás důležitý, po zjištění, že máte zvýšenou bazální teplotu, už může být na početí dítěte pozdě. Metoda měřením, kterou se dají plodné dny a ovulace zjistit, je proto vhodnější jako metoda antikoncepční. Jeden den po zvýšení teploty je styk už v podstatě bezpečný.

Zjištění ovulace testem

Ke koupi je nabízeny testy pro zjištění ovulace, které pomohou zjistit plodné dny a usnadní výpočet ovulace. Aplikace je jednoduchá, například jen nasením slin na čočku miniaturního mikroskopu. Testy jsou vhodné především pro ženy, které mají nepravidelnou menstruaci a nemohou spoléhat na jiné metody.

Plodné dny a výpočet ovulace pozorováním

Vyplavení zralého vajíčka provázejí hormonální změny. Některé ženy dokonce přesně vědí, kdy se jejich vajíčko vyplavuje, pociťují to jako mírnou bolest. Někdy se ovulace projeví i výtokem z tak zvané hlenové zátky, protože v době ovulace se tvoří podstatně více hlenu v děložním hrdle. Hlen je podobný vaječnému bílku. Když takový výtok zpozorujete, došlo k ovulaci.

Běh na dlouhou trať

Jestliže chcete plodné dny a výpočet ovulace používat pro plánování těhotenství nebo jako antikoncepční metodu, musíte myslet dopředu. Funguje dobře jen tehdy, když dokonale znáte svůj menstruační cyklus, a když je pravidelný. Proto je nutno zaznamenávat si všechny hodnoty alespoň šest (až dvanáct) měsíců, a teprve pak tento způsob (ne)početí používat.

Zanechte odpověď