Podgorica

Černá Hora se začíná v posledních letech dostávat na seznam atraktivních turistických destinací oblíbených u návštěvníků z celého světa. A právě hlavní město Podgorica může zajímavých cestovatelských cílů nabídnou zdaleka nejvíce.

Z historie města Podgorica

Jde o místo, které bylo nepřetržitě obýváno už od starověku. Hlavní podíl na tom má jeho výhodná strategická poloha. Právě tady se totiž protínalo hned několik obchodních cest, čehož místní obyvatelé velmi hbitě využívali.

Podgorica

Největší rozkvět zažila oblast pod nadvládou Římské říše. Nejvíce zajímavých památek však pochází z doby mnohem pozdější. Vděčíme za ně pádu Turků a následné islamizaci. A městu se velmi dařilo i za bývalé Jugoslávie, i když v tuto dobu neslo jméno Titograd na počest Tita – hrdiny jugoslávského odboje.

Ekonomický úpadek se dostavil až po rozpadu republiky a Podgorica se z něj bohužel dodnes nevzpamatovala. Hledáte-li tedy vyspělou infrastrukturu, pětihvězdičkové hotely a další vymoženosti, budete muset chtě nechtě jít o dům dál.

Podgorica – zajímavé turistické cíle

Někteří cestovatelé říkají, že Podgoricu můžete při své cestě po Balkánu docela vynechat. Podle nich se hodí jen na nezbytnou návštěvu určenou pro konzumaci průměrného oběda navštívení toalety. Na následujících řádcích vám však ukážeme, že to rozhodně není pravda.

Špatnou zprávou bohužel je, že historické a „živé“ centrum města se od sebe nacházejí velmi daleko. Takže chcete-li spojit návštěvu historických památek s pobytem v dobrých kavárnách a restauracích, budete zcela jistě zklamaní.

Nejdříve se najezte

Za dobrým jídlem zamiřte na Římské náměstí (Rimski trg), nazývané místními také Vektra. Najdete tu vedle sebe hned několik obchodních center, spolu se skvělými restauracemi a bary. Zábava tu proudí obvykle až hluboko do noci. Ale chcete-li vyrazit za zajímavostmi do okolí, nabízí se vám prakticky jen Katedrála vzkříšení Krista (dokončená v roce 2014), která vám k obdivování nabídne především svůj interiér plný nádherných pravoslavných ikon vyvedených v moderním duchu.

Cestou přes ikonu města

Až se dost nabažíte náboženských prvků (byť hojně zdobených zlatem), namiřte si to přímo na hlavní ikonu města, kterou je Miléniový most (Most Milenijum), který na sebe už od roku 2005 láká veškeré pohledy díky svým nezvyklým liniím. Právě tato linie oddaluje staré město od nového, takže se konečně dostanete blíže k historickým základům této oblasti.

Chcete se vyfotit s transformery?

Staré město vás okouzlí svými křivolakými uličkami a přívětivou romantikou. Můžete se tu však také zvěčnit před povedenými postavami transformerů v životní velikosti vyrobených z kovošrotu. Nechalo je tady instalovat město, aby celé prostranství zatraktivnilo, což se skutečně povedlo.

Na závěr si nechte prohlídku starého městského hřbitova. Mnohé hrobky jsou opravdu velkolepé, ačkoliv už málokdo ví, jaké osobnosti se v nich ukrývají. Každopádně jde o nezvyklou tečku, díky níž budete na výlet sem opravdu dlouho vzpomínat.

Zanechte odpověď