Popraskaný jazyk: Příčiny

Pohled na náhle popraskaný jazyk může vyděsit. Jak může popraskat něco, co je permanentně vlhké? Ale popraskaný jazyk není jen estetická vada: jazyk pálí, bolí při jídle, vyvolává pocit sucha v ústech. Jediná rada v takovém případě je, navštívit lékaře. Popraskaný jazyk není nemocí, ale příznakem nějaké choroby. Jejich škála je široká a pravou příčinu stavu u konkrétního jedince může určit jedině odborník. Ten zahájí léčbu příčiny, po níž zmizí i následek – popraskaný jazyk.

S popraskaným jazykem k lékaři

Popraskaný jazyk není v pořádku. Jen někteří jedinci mají zrýhovatělý jazyk ve své genetické výbavě, a pak jim tato struktura jazyka obvykle nepůsobí žádné potíže. Jestliže ale člověk s jazykem do té doby obvyklého vzhledu shledá na povrchu nebo po stranách jazyka hluboké rýhy, měl by navštívit svého lékaře. A to nejen proto, že rozpraskaný jazyk bolí (zejména při konzumaci slaných nebo ostřejších potravin, octa, horkých nápojů), a proto, že praskliny v jazyku jsou dobrou „skrýší“ pro bakterie (zápach z úst, vstupní brána pro infekce, pachuť v ústech). Popraskaný jazyk je příznakem choroby. Praktický lékař jazyk prohlédne a doporučí léčbu, případně další vyšetření na odborném pracovišti. Ta mohou být různá: interní, zubní, ORL, alergologie. Není vyloučeno, že vyšetření příčin popraskaného jazyka začne postižení v biochemické laboratoři, protože pro zjištění některých možných nemocí je třeba rozboru krve.

Rozpraskaný jazyk: Možné příčiny

 • Stomatologický problém. Popraskaný jazyk může mít příčinu ve stavu zubů. Může to být následek nějaké infekce, zánětu, kazivosti zubů. Nebo se může jednat na reakci na cizorodou látku – výplň, plombu, zubní implantát, kov na takzvaném zubního můstku, zubní protézu. Jestliže stomatolog neshledá příčinu okamžitě, vyžádá jeho krevní obraz, jehož výsledky mu pomohou při stanovení diagnózy, a tak i zahájení cílené léčby. Zároveň doporučí vhodnou dentální hygienu (nebo návštěvu specializovaného pracoviště dentální hygieny).
 • Interní problém. Na interní vyšetření praktický lékař odešle zejména z podezření na diabetes. Jedním z příznaků cukrovky jsou změny v ústní dutině a na jazyku. Někdy mohou být příčinou popraskaného jazyka poruchy trávení. Interní vyšetření se bude možná týkat i jater a ledvin – i nemoci těchto orgánů se mohou popraskaným jazykem projevovat.
 • Chyby ve výživě. Popraskaný jazyk může být následek poruch ve výživě nebo dietních chyb. Příčinou může být:
  1. nedostatečný příjem vitaminů v potravě (avitaminóza), který může způsobit například jednostranná strava (pouze konzervované potraviny, nikoliv čerstvě připravované),
  2. nerozumná dieta, kterou si postižený „naordinuje“ sám,
  3. nebo přechod na nějaký alternativní způsob stravování, vylučující některé složky stravy.
  4. Také se může jednat o projev chudokrevnosti z nedostatku železa či vitaminu B12.
 • Popraskaný jazyk může potrápit lidi po prodělané infekční chorobě (střevní chřipka, zánět horních dýchacích cest, angína, spálová angína) nebo po užívání antibiotik.
 • Rovněž alergie mohou způsobit praskliny na jazyku, ale ty se objeví hlavně po styku s alergenem. Jestliže je příčinou alergie na některou složku potravy, postižený si potíže nemusí dlouhodobě uvědomovat. Celkové vyšetření a testy a na alergologickém oddělení možnou nesnášenlivost odhalí.
 • Popraskaný jazyk mohou mít i lidé po nějakých terapiích, které zásadně zasahují do organismu: chemoterapie při onkologickém onemocnění, radioterapie. Tyto následky léčby postižený řeší se svým ošetřujícím onkologem.
 • Také kvasinková infekce (kandidóza, moučnivka) může být příčinou rozpraskaného jazyka.
 • Popraskaný jazyk mohou mít lidé dýchající pouze ústy.
 • Může to být následek nedostatečného příjmu tekutin a následné dehydratace
 • Není vzácná ani infekce nebo alergie způsobená piercingem v jazyku nebo na jiném místě ústní dutiny.

Zanechte odpověď