Porod císařským řezem: Věřte lékařům. Ale nedomáhejte se ho zbytečně

Porod císařským řezem: lékařský zákrok vyvolávající obavy, ale rovněž tajné přání některých žen. U skupiny maminek budí plánovaný porod císařským řezem obavy z možných komplikací, ale nejsou výjímkou ženy, které se domnívají, že je porod císařským řezem zbaví utrpení při porodních bolestech. Maminky, které se bojí, je třeba uklidnit. Těm druhým vysvětlit, že dobrovolně podstupovat náročnou operaci břicha není rozumné, a naštěstí není porod císařským řezem na přání rodičky možný.

Jak porod císařským řezem vypadá?

Možná se během vašeho těhotenství vyskytly komplikace, kvůli kterým se lékaři rozhodli naplánovat váš porod císařským řezem. Situace může být způsobena jednak vaším zdravotním stavem nebo nestandardním vývojem vašeho děťátka.

Předem plánovaný porod císařským řezem je veden v klidu a se vším zabezpečením. Personál operačního sálu i rodička jsou na něj připraveni. Porod císařským řezem je sice velká operace, ale zkušeného porodníka a jeho tým v podstatě rutinní záležitost. Maminka nic necítí – buď je v celkové narkóze (anestezii) nebo je její vnímání bolesti utlumeno lokálně epidurální anestezii – ta je v současné době častější, protože je šetrnější a působí kratší dobu. Samotný porod císařským řezem – tedy operatérův řez skalpelem, vyjmutí dítěte a jeho odstřižení od placenty trvá asi deset minut. Potom vám operační tým odstraní placentu, ránu zajistí a zašije. To potrvá asi tři čtvrtě hodiny.

V některých nemocnicích je možno, aby i porod císařským řezem sledoval otec dítěte. Ale nemusíte mít obavy, že by se hroutil při pohledu na řezání vašeho těla – oblast břicha budete mít zakrytou rouškami, takže se operatérovi pod ruku nebude dívat on ani vy. Po epidurální anestezii bývá žena do dvou tří hodin natolik fit, že jí miminko může být přineseno.

Důvody pro porod císařským řezem

Proč se lékař rozhodl pro váš porod císařským řezem?

  • Například máte oční vadu a „tlačení“ při porodu by mohlo způsobit odchlípnutí sítnice nebo krvácení do ní, což by mohlo vést k slepotě. Porod císařským řezem doporučí oční lékař.
  • Nebo má žena nějakou interní nemoc, ortopedickou vadu (kyčle, páteř) nebo je po závažné neurologické operaci.
  • Častým důvodem, proč lékaři volí porod císařským řezem, je nestandardní poloha dítěte. To se týká především vícečetných těhotenství (některé zdroje uvádějí, že až 50 procent vícečetných těhotenství ukončí porod císařským řezem).
  • Jste velmi drobné postavy s úzkou pánví, a naopak vaše děťátko je velké a statné.
  • Trpíte nějakou akutní infekcí zevních rodidel.

Někdy ovšem může nastat situace, že se porodník rozhodne pro porod císařským řezem neplánovaně. Stane se to tehdy, když se matka či dítě (nebo oba) ocitnou během přirozeného porodu v akutním ohrožení zdraví nebo dokonce života. V takovém případě buďme vděčni za existující možnost a za to, že nakonec všechno dobře dopadlo.

Žádný zbytečný porod císařským řezem!

Odborníci se shodují, že přibývající četnost porodů císařským řezem je typická pro vyspělé společnosti. Jako důvody vidí například celkový zdravotní stav populace, zvyšující se věk rodiček, vícečetná těhotenství (například v důsledku asistované reprodukce).

Zbytečné porody císařským řezem se snaží celosvětově omezovat, a to z logického důvodu: nezlepší se tím zdravotní stav dítěte, ale bezdůvodně to poškozuje rodičku. Jestliže je matka i dítě v pořádku, je spontánní porod pro oba nejlepším a naprosto přirozeným způsobem.

Zanechte odpověď