Poukaz na vyšetření FT

Pokud potřebujete svůj zdravotní stav řešit s fyzioterapeutem, praktický (či jiný) lékař vás k němu odešle s papírkem – lidově obvykle označovaným jako „žádanka“. Může zde být napsáno „poukaz na ošetření/vyšetření K“ nebo „poukaz na ošetření/vyšetření FT“. Jaký je mezi tím rozdíl a co pro vás vystavení FT poukazu znamená?

K nebo FT

Pokud máte poukaz K, nejprve vás čeká objednání se k rehabilitačnímu lékaři. Ten rozhodne o následujících procedurách. Poukaz K je vlastně žádostí o převzetí do péče a následné vyšetření. S poukazem FT však jdete již přímo k fyzioterapeutovi. V druhém případě je tedy rychlejší proces, kdy začnete rehabilitovat a navštěvovat konkrétní procedury.

Poukaz uplatněte co nejdříve

Pozor si dejte na platnost FT poukazu. Je totiž platný sedm dní. Během nich byste se měli objednat do daného zařízení. Neznamená to (bohužel), že již během sedmi dní začnete rehabilitovat. Někdy je možné objednat se po telefonu, poté odevzdáte v podstatě poukaz s prošlou platností při první osobní návštěvě.

Uváděné údaje

Poukaz FT vystavuje obvykle specialista (např. neurolog, ortoped, dětský lékař) nebo praktický lékař. Najdete zde náležitosti, které se objevují na všech takovýchto žádostech: kód pojišťovny, datum, informace o vás, stanovená diagnóza, razítko a podpis lékaře. Dále jsou zde však již konkrétnější údaje: zdravotní stav, požadovaný cíl, rizika (z důvodu zdravotních obtíží), ale i rozpis konkrétních požadovaných procedur. Jde o dobu jejich trvání a jejich celkový počet.

Platba pouze nadstandardních služeb

Procedury, na které je poukaz vystaven, hradí v plném rozsahu vaše zdravotní pojišťovna. V některých zařízeních je však možnost čerpání nadstandardních služeb, na které přispívá i sám pacient. Na rehabilitaci se dostane i bez poukazu, avšak v tom případě i budete muset procedury hradit.

Ukončení rehabilitace

Po vyčerpání předepsaných procedur obvykle následuje kontrola u lékaře a další zhodnocení stavu. Je možné v rehabilitaci pokračovat nebo ji ukončit – pokud došlo k požadovanému zlepšení. Samozřejmě je možné procedury neplánovaně ukončit i dříve, např. pokud pacient špatně snáší zvolenou terapeutickou metodu.

Zanechte odpověď