Praní bot v pračce

Stalo se možná každé matce: Potomek se vrátí domů „blátem pokryt všecek“. Do pračky naházíme všechny jeho svršky včetně bot, a nejraději bychom tam hodili i jeho. Botky očistu v pračce někdy přežijí, mnohdy si ale vyčítáme přílišnou zbrklost – to když se boty v pračce rozlepí, srazí nebo jinak znehodnotí. Do pračky ale chceme někdy dát i boty dospělých – zejména plátěnky, na nichž je vidět (a cítit), že jsou často a rády nošeny. Jak postupovat při praní bot v pračce?

Lze prát boty v pračce?

Praní bot v pračce je možné. Ale abychom je pak mohli ještě dál nosit, musíme zachovat některé zásady a postupy.

Pereme jen textilní boty

První je zjištění, zda je materiál pro praní vhodný. V pračce pereme boty z takového materiálu, který nemůžeme vyčistit otíráním. Pereme boty t textilií, protože ty se otírat nedají – vlhkem se špína vtírá do textilu. Budeme prát:

 • klasické látkové bačkory (papuče),
 • plátěné tenisky a cvičky,
 • plátěné šněrovací boty typu „kecka“,
 • balerínky a podobně.
 • Protože i při dodržení vyzkoušeného postupu může dojít k znehodnocení boty, dáváme do pračky spíš levnější kousky, kterých v případě nezdaru nebyla příliš velká škoda.
 • Nepereme boty z kůže, umělých usní, semiše.
 • Rovněž nedáváme do pračky boty, které pouští barvu.

Pereme boty v pračce

 1. Z bot vyndáme tkaničky (šněrovadla), i když je budeme prát spolu s botami.
 2. Přitom zkontrolujeme jejich stav: kdyby byly na koncích roztřepené, konce lehce zauzlujeme. Volně v jakémsi přadénku zauzlovat se doporučuje pro obě prané tkaničky – „neztratí se“ během praní, což je častá záhada praných párových věcí.
 3. Boty před praním vložíme do textilního sáčku určeného pro přepírání jemných textilií (prádla). Boty nebudou při praní tolik kmitat v pracím bubnu a trochu se tím zamezí případnému mechanickému poškození.
 4. Boty nepereme s osobním prádlem a běžným oblečením. Vložme je pračky s nějakými „technickými“ textiliemi (úklidové hadry, pracovní oblečení umazané jen od hlíny a podobně).
 5. Případně pereme víc párů bot najednou.
 6. Pro praní bot v pračce zvolíme nejšetrnější program: teplota 30 stupňů a jen krátké odstředění nebo pouze vyčerpání vody.
 7. Když máme k dispozici, požijeme raději prací gel než prací prášek. Prací prášek se někdy špatně vymáchá a zůstává v záhybech bot.

Sušení vypraných bot

Vyprané boty vycpeme savými novinami a necháme uschnout na vzdušném místě. Není na škodu během sušení noviny v botách vyměnit. Když noviny nebo jiný vhodný papír nemáme, necháme boty uschnout zvolna.

Vyprané boty nesušíme na prudkém slunci (třeba na balkoně bez zastínění) nebo na velkém teple (rozehřátý radiátor, otevřená trouba). Prudkým teplem při sušením už bylo zničeno mnoho bot, které by jinak praní „přežily“ téměř bez úhony.

Tkaničky usušíme běžným způsobem. Když mají roztřepené konce, po uschnutí je prsty stočíme a natřeme třeba bezbarvým lakem na nehty. Budou se pak snadno navlékat.

Zanechte odpověď