Prešov

Jen málokteré město na Slovensku má za sebou tak bohatou historii jako právě Prešov. S jeho jménem je nerozlučně spjata celá řada osobností, a pokud budete chtít obejít všechny jeho památky, budete si na to muset obout opravdu pořádné boty. A počítejte s tím, že za jeden den to rozhodně nestihnete.

Prešov najdeme ve východní části Slovenska na soutoku řek Sekčov a Torys. Leží v Košické kotlině a obklopuje ho divoká příroda Šarišské vrchoviny a Slánských vrchů. Co do velikosti ho předčí pouze Bratislava a Košice.

Zajímavost: Ze známých slovenských osobností jsou z Prešovských rodáků či významných obyvatel spjati především režisér Fero Fenič, zpěvák Peter Nagy, Miss Československa Ivana Christová nebo herec Juraj Kukura.

Stručná historie města Prešov

První známky osídlení na místě současného Prešova patří k těm nejstarším na Slovensku, jsou datované do období 80 000 – 40 000 př.n.l. První písemná zmínka o městě je však doložena až ze 13. století. Ještě tři století na to byl Prešov velmi významným městem, pak však začal postupně upadat a jeho bývalou slávu obnovilo až období vzniku Československa.

Nejvýznamnější památky slovenského Prešova

Jestliže se na svých výletech rádi kocháte historickými či kulturními zajímavosti, určitě vás potěší fakt, že Prešov se může pyšnit více než třemi stovkami z nich. Například centrum města s náměstím čočkovitého tvaru patří na Slovensku k těm úplně nejstarším.

Církevní památky

Opravdu nemůžeme začít ničím jiným. Jednu z nejkrásnějších synagog na Slovensku totiž najdete právě tady. A pokud chcete na vlastní oči spatřit skutečně věrnou repliku Turínského plátna, navštivte řeckokatolický kostel svatého Jana Křtitele, aktuálně povýšený na metropolitní katedrálu. Uchovává mimo jiné také relikvie blahoslavených mučedníků či svatého Kříže.

Muzea a další kulturní vyžití

Hledáte nějaké nevšední výstavy a expozice? Pak určitě Prešov potěší i vás. Pochlubit se může třeba Muzeem vín, Leteckým muzeem či muzeem vlastivědným. A pro večerní program se skvěle hodí Divadlo Alexandra Duchnoviče, které jako jediné na světě pravidelně pořádá představení v rusínském jazyce.

Festivaly a Jarmarky

Výlety do Prešova se vyplatí plánovat s kalendářem v ruce. Díky tomu vám neunikne žádná zajímavá akce pořádaná v jeho uličkách. Doporučit můžeme třeba Festival paličkované krajky, Jarmark solných dolů (koneckonců nedaleký Solivar vám může nabídnout velmi zajímavé technické památky), Prešovské hudební jaro, Festival špatné hudby nebo známé Prešovské kulturní léto.

Tipy na výlety v okolí

V létě doporučujeme využít příležitosti a navštívit mezinárodně oblíbené rekreační středisko s názvem Sigord, kde si můžete užít množství vodních radovánek v čele s koupáním, vodními sporty nebo rybařením.

Když obujete trekové boty a vydáte se trochu dál, otevře vám své brány Spišský hrad z 12. století nebo Šarišský hrad, který se hrdě tyčí nad budovami městečka Vel´ký Šariš. A na své si přijdou i milovníci pěších túr, které uvítají Slánské vrchy s množstvím zajímavých turistických stezek.

Zanechte odpověď