Příznaky blížícího se porodu: Jak poznat porod?

Jak se poznají příznaky porodu je nejčastější starost všech žen ve vysokém stupni těhotenství. Příznaky porodu „nepřehlédne“ žádná zdravá a rozumná žena. Může se stát, že porod přijde velmi rychle. Ale nikdy nenastane, aniž by mu předcházely příznaky porodu. Až porod začne, budete překvapena, že to funguje přesně tak, jak jste se všech knihách dočetla.

Příznaky porodu mohou zaskočit všude

Od prvních týdnů těhotenství počítáte s určitým datem, kdy se děťátko mohlo s největší pravděpodobností narodit. Tento termín porodu mohlo ještě zpřesnit ultrazvukové vyšetření. Rozdíly ve výpočtu podle data poslední menstruace a podle ultrazvukového vyšetření se obvykle nijak fatálně neliší. Protože – zejména rodíte-li poprvé – se termín porodu nedá určit přesně, měla byste posledních 14 dní před datem počítat s tím, že se příznaky porodu mohou kdykoliv objevit, vy vezmete připravené zavazadlo a necháte se odvézt do porodnice. Proto byste neměla nikam cestovat – a nebo jen tam, kde vám bude poskytnuto maximální pohodlí a případná péče. Rozhodnete-li se poslední dny před porodem pobývat například v domácnosti svých nebo mužových rodičů, vezměte si s sebou i tašku s výbavičkou do porodnice, kdyby vás příznaky porodu zastihly právě tam.

Kontrakce prostě nepřehlédnete

Mezi nepřehlédnutelné příznaky porody patří kontrakcestahy. Že se nejedná o „poslíčky“, ale skutečné příznaky porodu, poznáte podle toho, že se kontrakce opakují v pravidelných a stále se zkracujících intervalech. Nejprve mohou být stahy po dvou hodinách, pak po hodině, po půl hodině. Je to tak specifický pocit (inu ano, bolest), že ji nemůžete přehlédnout. Když se stahy opakují asi po deseti minutách a jedna kontrakce trvá asi minutu, je čas k odvozu do porodnice.

Odtok plodové vody

Další příznak porodu může být odtok plodové vody (není to ale pokaždé, někde plodová voda odejde až při samotném porodu). Zkušení (zdravotníci i rodičky) se shodují, že plodová voda má typický nasládlý pach a že není možno splést si ji s jinou tělní tekutinou. Jestli si nevěříte, můžete si v lékárně koupit lakmusové papírky. Když se smočí v plodové vodě, zmodrají. Únik plodové vody nebolí. Nedá se zastavit, ale nepatří vždy mezi příznaky porodu. Plodová voda někdy odteče i pár dní před porodem. Máte-li zároveň kontrakce, jedná se příznaky porodu zcela určitě.

Mezi příznaky porodu nepatří krvácení

Jestliže ve vysokém stupni těhotenství začnete „špinit“ nebo dokonce krvácet, je to na okamžitou návštěvu jakékoliv lékařské ordinace (třeba pohotovosti), když není porodnická nebo gynekologická ambulance poblíž.

Zanechte odpověď