V průběhu těhotenství se ženám vlivem růstu dělohy zvětšuje břicho, dochází ke zvětšení prsou, rychlému růstu i maštění vlasů, anebo vzniku pajizévek. Těhotné ženy často trápí i lámání a třepení nehtů či oboustranné hnědé skvrny na tvářích.

Růst dělohy a zvětšování břicha

Krátce po otěhotnění se začíná v těle ženy výrazně měnit děloha. Tento dutý orgán, složený z hladké svaloviny a uzavřený čípkem, roste, a tím způsobuje zvýšení prokrvení malé pánve a napínaní závěsného aparátu. Vlivem růstu dělohy se rovněž zvětšuje břicho těhotné ženy.

Napínání závěsného aparátu, především oblých vazů, působením rostoucí dělohy často u těhotných žen způsobuje bolesti a tvrdnutí břicha nebo bolesti zad.

Zvětšení prsou

Během těhotenství se prsa zvětší zhruba o dvě čísla. Proto používejte kvalitní podprsenku, která vám prsa zpevní a zamezí tomu, aby vás prsa omezovala v pohybu. V průběhu těhotenství jsou prsní bradavky stále měkčí. Je dobré bradavky průběžně jemně masírovat, budete mít následně mnohem snazší kojení. Zvláště koncem těhotenství vám může z prsou vytékat žlutá tekutina zvaná mlezivo. Tudíž je třeba prsa častěji omývat.

Rychlý růst vlasů

Spousta žen si během těhotenství všímá toho, že jim rychleji rostou vlasy a rovněž se více mastí. Proto je vhodné mýt si vlasy každý den a používat pouze kvalitní šampon. Po porodu zase spousta žen zaznamenává, že jim vlasy vypadávají. Vše by se mělo vrátit do normálu zhruba rok po porodu.

Vznik strií

Jestliže se pokožka během těhotenství příliš napíná, mohou se na břiše, bocích, stehnech, ale i prsou vytvořit strie neboli pajizévky, které se hojně objevují především ve druhém a třetím trimestu. Na vzniku strií se z velké míry podílí hormonální změny a genetické predispozice.

Jak vzniku strií předejít nebo jej alespoň zmírnit? Žena by měla od počátku těhotenství používat speciální krémy a oleje, které jsou určeny k prevenci vzniku těchto červenofialových jizévek. Tyto preventivní přípravky je ideální kombinovat s hydratačními krémy.

Lámání a třepení nehtů

Spousta žen mívá během těhotenství problémy s nehty, které se často lámou nebo třepí. Měly by proto nehty pravidelně promašťovat krémem a stříhat na krátko. Jde o přechodný stav, který se po porodu vrátí do normálu.

Kožní změny

Až u 90 procent žen se v těhotenství objevuje hyperpigmentace. Jde o zřetelnější zbarvení prsních bradavek, podpaží a genitálu. Některé ženy ovšem trápí tzv. těhotenská maska neboli melasma. Jedná se o oboustranné hnědé skvrny na tvářích, které by měly po šestinedělí samy zmizet.

Během těhotenství je velice důležité, aby se gravidní žena vyhýbala nadměrnému slunění, v případě opalování používala krémy s vysokým UV faktorem, a samozřejmě, aby se nechodila opalovat do solária.