Regenerace a očista jater

Látkovou výměnu v těle umožňuje především funkce jater, která jsou velkou čističkou organismu. Játra jsou složitou chemickou laboratoří, bez níž se naše tělo neobejde. Látková výměna je přeměna výživných látek v jednoduché základní stavební kameny k regeneraci buněk a tkání.

Když játra nepracují

Nedostatečná funkce jater se projevuje nejrůznějšími poruchami zejména zácpou (mrkni na článek zácpa a její léčba), průjmy, žlučovými kameny, žloutenkou, cukrovkou, depresemi, nervozitou a nakonec jaterní cirhózou. S tímto nezastupitelným orgánem bezprostředně souvisí žlučník. Játra ke své bezproblémové činnosti a regeneraci nutně potřebují dobu nočního spánku zhruba mezi druhou a čtvrtou hodinou. Z toho je zřejmé, že jim neprospívá časté ponocování, obvykle spojené s nadměrnou konzumací alkoholu.

Regenerace jater

Proto je třeba i v rámci prevence podporovat regeneraci jaterní tkáně. K tomu někteří odborníci například doporučují:

  • Biostimulační asijské hořké mumiokapky
  • Pojídání drcených nebo mletých semen ostropestřce mariánského (postačí lžička denně)
  • Pití čaje s obsahem nati třezalky, řepíku a čekanky, kořene lopuchu a květu měsíčku a smilu. Složení nemusí být úplné a je vhodné ho po třech týdnech obměňovat.
  • Krátkodobě ke zvýšení regeneračních pročišťovacích účinků na jaterní tkáň zahrnout do čaje též kořen pampelišky, list břízy nebo kopřivy.
  • Pokud pozorujeme nedostatečnost žlučníku, vyvolávající i zácpy, pak můžeme vedle osvědčeného měsíčku použít v čaji další žlučopudné drogy, jako jsou kořen rebarbory, nať jablečníku nebo kořen hořce.
  • Játra rovněž uvítají přísun vitaminů (skupina B, E, PP).

Co udělat pro játra

Chceme-li něco udělat pro zlepšení funkce jater, pak snížíme spotřebu tuku, zcela vynecháme přepalované tuky a zaměříme se na:

  1. zvýšení konzumace zeleniny a ovoce ve formě čerstvých salátů a čerstvých zeleninových nebo ovocných šťáv,
  2. zařadíme do jídelníčku dostatečné množství bílkovin, zejména z ryb a drůbeže, případně z některých potravinových koncentrátů,
  3. jednou denně budeme provádět desetiminutové dechové cvičení.

Očista jater: Věřte, nevěřte…

Pro zajímavost přinášíme popis očistné jaterní kúry. Upozorňujeme, že recept není z lékařských ani jinak zdravotnicky odborných pramenů. I podle autorů jde o velmi razantní postup, který se prý jistě uplaní v prevenci, avšak nemocní by jej neměli v žádném případě, jestli vůbec, podstupovat bez podpory a dohledu lékaře.

K očistě jater se může přistoupit teprve po předcházející očistě střevního traktu a žaludku. Program očisty upozorňuje, že játra je třeba na proces regenerace připravit. Proto celý týden jíme pouze vegetariánskou stravu a jedenkrát v týdnu je třeba pročistit střeva klyzmatem. Po tomto přípravném týdnu zahájíme další třídenní přípravný program:
1. den – ráno se aplikuje nalačno klyzma, celý den se pije pouze čerstvá jablečná šťáva v libovolném množství
2. den – zopakujeme týž program
3. den – postup se opakuje až do 19. hodiny, kdy se na základě přírodního biorytmu začnou játra uvolňovat a připravovat na vypuzení bilirubinu (barvivo, jež vzniká rozpadem odumřelých červených krvinek).
Nyní je doporučeno uložit se do postele a na oblast jater položit ohřívací láhev s teplou vodou. Každou čtvrthodinu je třeba smíchat a užít tři polévkové lžíce olivového oleje a tři lžíce citrónové šťávy. Celkem se spotřebují 2 dl oleje a 2 dl citrónové šťávy. Oblast jater zahříváme dvě až tři hodiny, teprve potom se můžeme uložit ke spánku. Musíme však počítat s tím, že si mnoho nepospíme. Při dodržení tohoto receptu vyjdou posléze z těla zelené bilirubinové uzliny a válcovité útvary cholesterolu s útržky odumřelé sliznice s černou žlučí. Proces této očisty se pravděpodobně až čtyřikrát zopakuje. Poté, ráno, je vhodné aplikovat očistné klyzma a lehce posnídat.

Ne každý organismus je na tak nárazový způsob očisty připraven. Lidé slabší konstituce, osoby s jaterními potížemi, žlučníkáři, pacienti zesláblí chorobou a jiní si mohou svůj zdravotní stav přičiněním pokusu o tento způsob očisty velmi zkomplikovat.

Zanechte odpověď