Slepice snáší vejce bez skořápky

Dnes si představíme několik nejčastějších potíží, které vás mohou potkat, když si pořídíte tzv. nosnice. Podíváme se, co dělat, když slepice snáší vejce bez skořápky případně vejce bez žloutku, a jak se bránit, když jsou vejce snášena mimo hnízdo.

Statistiky ukazují, že s některým z výše popsaných problémů se během svého života setkal téměř každý chovatel slepic, bez ohledu na to, zda vlastní pouze několik slepic či rovnou celou farmu. Pojďme si jednotlivé potíže představit podrobněji!

Slepice snáší vejce bez skořápky

Slepice snáší vejce bez skořápky

Tato nepříjemná věc se vyskytuje obvykle u mladých nosnic do šesti měsíců věku. Nezáleží přitom na plemeni, výživě ani ubytování. V hnízdě nebo vedle něj tak můžete čas od času najít měkké vejce, kterému zcela chybí skořápka a pohromadě ho drží jen velmi tenká „papírová“ blanka.

Potíž je v tom, že takové vejce často ani najít nemusíte, protože se na něj vrhnou ostatní hladové slepice nebo dokonce sama jeho „autorka.“ Naštěstí nejde o nijak závažný problém. Naopak, jde o přirozenou součást vývinu procesu snášení. Mladé slepice totiž ještě nemají zcela dokonalé reprodukční orgány, takže se čas od času může stát, že se skořápka vajíčka vyvíjí odděleně (a je snesena zvlášť) nebo že se dokonce vytvoří vejce úplně bez skořepiny.

Co s tím?

Jde o zcela běžný stav, který by měl do 5-6 měsíců věku nosnice sám vymizet. Přirozená frekvence výskytu je 2-3x za týden, vyšší výskyt může znamenat (paradoxně) vyšší obsah bílkovin ve stravě. Když slepice snáší vejce bez skořápky, snažíme se je co nejčastěji sbírat, aby se je ostatní obyvatelky kurníku nezvykly rozklovávat a pojídat je. Mohly by tak později znehodnocovat i vejce zdravá.

Našel jsem vajíčko bez žloutku, co mám dělat?

Opět nejde o nic tragického, i tady jsou na vině vyvíjející se reprodukční orgány. Jde spíše o raritu než závažný problém. A jak takové vajíčko vzniká? Žloutek putuje do vejcovodu, kde je obalen bílkem, blánami a nakonec skořápkou. Bílkem se však může zaobalit prakticky cokoliv- třeba i obyčejná krevní sraženina. Slepice potom snese malé vejce bez žloutku.

Potíž nastává pouze v případě, že dochází ke snášení takových vajec pravidelně. Tehdy je příčinou velmi pravděpodobně neprůchodný vejcovod, díky němuž žloutek „ovuluje“ do břišní dutiny. S tímto stavem nelze nic dělat a taková slepice je vhodná tak nanejvýš do polévky.

Samotná vajíčka však nijak zdravotně závadná nejsou. Můžete je tedy po dostatečné tepelné úpravě bez obav konzumovat.

Slepice snáší mimo hnízdo

Jde o poměrně častý problém především začínajících chovatelů. Ti totiž často v dobré víře doslova zásobí své slepice vhodnými hnízdy, aby se potom všechny tísnily v jednom nebo dokonce snášely vejce zcela mimo kukaň. Pamatujte si, že slepice vyžadují při snášení především pocit bezpečí. To zajistíte tím, že hnízdo bude snadno dostupné, umístěné v přítmí a ideálně již s nějakým jiným vejcem. V tom vám mohou skvěle pomoci tzv. podkladky.

Zanechte odpověď