Svědění kůže na těle

Pro svědění celého těla bez viditelných kožních změn mají lékaři odborný termín pruritus. Svědivá kožní onemocnění s projevy na kůži, které připomínají kopřivku, se souhrnně označují výrazem prurigo. Svědění kůže na těle může být varovným příznakem některého onemocnění.

Svědění s vyrážkou i bez ní

Někdy je svědění na těle pociťováno, aniž by se na povrchu kůže objevilo zarudnutí, vyrážka a podobně. Může je způsobit široká škála vnitřních nebo vnějších vlivů, od nedodržení zásad osobní hygieny přes kousnutí hmyzem nebo styk s určitou látkou (dotek, požití, vdechnutí) až po choroby, které se takto projevují.

Jestliže tento nepříjemný pocit brzy vymizí a již se neopakuje ani na jiném místě, není třeba se znepokojovat. Bylo by ovšem nesprávné nechávat bez povšimnutí déle trvající svědění a zarudnutí kůže, s výsevem pupenů či s ohraničenou vyrážkou s podkožním otokem, který může být způsoben při zánětu nebo alergii zvýšenou propustností stěny krevní vlásečnice. Dokud příčinu potíží neobjasní odborník, aby ji mohl léčit, postižený není s to se soustředit, drbe se a škrábe, často až do krve. Marně zkouší svědivku mírnit různými pudry, krémy či jinými prostředky, někdy se mu podaří svůj stav zhoršit zanesením infekce do škrábance a způsobit si těžce léčitelné onemocnění kůže, ekzém a podobně.

Příčinu zjistí odborník

Příčin svědění kůže těla může být několik, proto je vhodné lékařské vyšetření.

  • Musí se například vyloučit celkové onemocnění, při němž může být svědění doprovodným jevem.
  • Svědění mohou způsobovat i některá onemocnění kůže, například plísně, bakterie či dokonce paraziti. To zjistí kožní lékař.
  • Z hlediska kosmetiky a regenerace může být svědění kůže způsobeno nedostatkem vitamínů, nejčastěji vitaminu E. V takovém případě je vhodné doplňovat tento vitamín pomocí multivitamínových přípravků a místně potom pomocí kosmetiky, která tento vitamin obsahuje.
  • Další příčinou svědění může být tzv. kontaktní alergie.

Bez konkrétního lékařského vyšetření nelze diagnózu stanovit.

Svědění kůže na těle může znamenat cukrovku

Svědění kůže na těle je dnes již pro každého svědomitého praktického lékaře příkazem ke kontrole hladiny cukru v krvi. Nezřídka se stává, že právě při zkoumání příčiny svědivky se zjistí např. cukrovka nebo i jiné nemoci, o nichž postižený neměl do té doby ani tušení.

Diabetik si někdy stěžuje na svědění kůže celého těla. Ne všechny svědivé příznaky mají u diabetika povahu vnitřně, tedy metabolicky podmíněného pruritu. Může jít o pocit svědění vyvolaný druhotně v důsledku chorobného postižení kůže nebo vlasů.

U otylých a silně se potících osob bývají postižena místa, kde trvalým třením kožních povrchů dochází k opruzení a nezřídka i k infekci.

Diabetik je ale jako kdokoliv jiný vystaven i různým vlivům vnějšího prostředí, které mohou v jeho organismu vyvolat svědivou alergii. Těm je lépe vědomě se vyhýbat.

Osvěžující lázeň
1 kapka oleje z geránia 2 kapky pomerančového oleje 3 kapky oleje z růžového dřeva

Večerní koupel pro klidný spánek
1 kapka heřmánkového oleje 4 kapky levandulového oleje

Preventivní koupel proti nachlazení
2 kapky oleje z jalovce 3 kapky levandulového oleje Než vstoupíte do koupele, nezapomeňte vodu vždy dobře zamíchat, aby se olej rozprostřel po celé hladině.

Zanechte odpověď