Svědění kůže v těhotenství

Těhotenství patří k obdobím nabitým pozitivními zážitky a očekáváním, ne všechny aspekty těhotenství jsou však příjemné. Jedním z nepříjemných doprovodných jevů je svědění kůže – co ho způsobuje a jaké jsou možnosti léčby?

Příčiny svědění kůže v těhotenství

Faktorů, které zapříčiňují nepříjemné svědění kůže, je mnoho. Jednou z nejčastějších příčin jsou strie, tedy pajizévky. Jedná se o velmi dobře známé drobné jizvy, které se vyskytují nejčastěji v oblastech břicha, boků a hýždí, případně prsou. Všechny části těla, kde se kůže prudce rozpíná v důsledku změny tělesných proporcí, jsou k výskytu strií, a tedy i svědění náchylné.

Proti svědění v oblasti výskytu strií pomohou speciální krémy na strie, kterými se promazávají postižené oblasti několikrát denně. Kromě toho, že zmírní svědivé pocity, pomohou zmírňovat tvorbu strií a zvyšují pružnost pokožky.

Choleostáza

Toto onemocnění postihuje zhruba jedno procento žen. Jedná se o těhotenskou žloutenku, vyskytující se převážně ve třetím trimestru.

Příčinou těchto obtíží je neinfekční zánět jater způsobený vyšší produkcí progesteronu, který tělo budoucí matky neumí zpracovat. Protože je příčinou zvýšení produkce progesteronu, mají vyšší pravděpodobnost této nemoci matky vícerčat. Více jsou ohrožené také ženy, které v minulosti prodělaly některé onemocnění jater. Léčba neexistuje, onemocnění odezní po porodu.

Těhotenská dermatóza

Dermatóza je onemocnění, které se manifestuje v podobě vyrážky postupně se měnící v puchýřky, někdy připomínajícími akné.

Dermatitid existuje celá řada, většina z nich je léčitelná pomocí kortikosteroidů a po porodu odezní. Zatímco některé ženy během těhotenství rozkvetou a mají pleť jak alabastr, jiné si v ničem nezadají s pletí pubescenta.

Jedním z často se vyskytujících druhů tohoto onemocnění je herpes gestationis. Toto onemocnění se projevuje pupínky v oblasti břicha a nohou, vyskytuje se v těhotenství, ale i při užívání hormonální antikoncepce. Léčí se antihistaminiky nebo steroidy.

Jiné ženy trápí další druh dermatózy, projevující se svědivými pupeny ve stejné oblasti. Svědění je někdy tak intenzivní, že je třeba postižená místa ošetřovat zevními mastmi na bázi kortikosteroidů.

Dobrou zprávou je, že většina problémů s pletí po porodu odezní a žena se bude zase cítit jako dříve.

Zanechte odpověď