Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je v podstatě malá knížečka, do níž je zapisován průběh ženina těhotenství. I když těhotenská průkazka nemá platnost jako občanka nebo pas, je třeba, aby ji těhotná žena vždy nosila u sebe. Kdyby se něco nenadálého stalo a ona by například musela být odvezena do nemocnice, těhotenská průkazka poslouží jinému ošetřujícímu lékaři. (Nenadálá příhoda nemusí být vůbec gynekologického rázu.) Těhotenská průkazka nemá centrálně stanovenou podobu, v různých mutacích však jsou shodné údaje.

Je to intimní doklad

Těhotenská průkazka samozřejmě obsahuje na prvním listě údaje o matce (rodné číslo, kód zdravotní pojišťovny). Zapisovat do těhotenské průkazky jméno otce není třeba, ale je to možné. Těhotenská průkazka je intimní doklad, kromě lékaře ji po vás nemůže nikdo požadovat.

Dále těhotenská průkazka uvádí datum prvního dne poslední menstruace těhotné ženy a předpokládaný termín porodu odvozený dle toho. Někdy je připsáno i datum předpokládaného porodu po ultrazvukovém vyšetření. Mezi první důležité informace, které těhotenská průkazka obsahuje, patří i upozornění na alergie, vícečetné těhotenství nebo závažné choroby prodělané v graviditě. Aby budoucí maminka nemusela listovat, bývá na první straně i kolonka s daty plánovaných lékařských prohlídek.

Údaje pro gynekologa a porodníka

Na dalších stranách těhotenská průkazka dokladuje průběh těhotenství: výsledky vyšetření, speciální odběry, léky, které maminka v těhotenství brala (a proč jí byly předepsány), hodnoty krevního tlaku, váha, výsledky vyšetření moči, výskyt otoků končetin… Velmi důležitým údajem, který těhotenská průkazka dokládá, je krevní skupina. Jestliže má žena negativní Rh faktor krve, může zde být poznamenána krevní skupina biologického otce dítěte (Rh faktor).

Další údaje, které těhotenská průkazka obsahuje, jsou výsledky ultrazvukových vyšetřeních, fyziologické změny (zejména na vnitřních rodidlech), záznamy děložní aktivity nebo srdeční frekvence miminka (pásy), velikost pánve budoucí maminky a podobně.

Těhotenská průkazka vám nezůstane jako suvenýr

Těhotenská průkazka slouží především zdravotníkům. Proto jsou záznamy v ní zapisovány v lékařských zkratkách. Možná se těhotenská průkazka stane vaším oblíbeným „čtivem“, budete ji ukazovat rodině, ale některým výrazům nebudete rozumět. Neostýchejte se zeptat asistentky v poradně: je na takové dotazy zvyklá a všechno vám vysvětlí lépe než kamádka – i kdyby se jednalo o zasloužilou matku.

Těhotenská průkazka je zdravotnická dokumentace a po porodu zůstane ve vaší zdravotní kartě. Při příjezdu do porodnice ji odevzdáte během sepisování prvotních záznamů (příjem). Jestliže máte v průkazce založeny nějaké pro vás cenné záznamy nebo fotografie, nezapomeňte je vyndat. Mohla byste o ně přijít.

Zanechte odpověď