Začínající těhotenství na sebe upozorňuje celou řadou příznaků. Od těch nenápadných, které snadno přehlédnete, až po ty takřka neoddiskutovatelné. Jestliže dobře znáte své tělo, můžete se o svém těhotenství dozvědět ještě dřív, než zaznamenáte první vynechání menstruace.

Rané těhotenské příznaky

Jestliže se už nějaký čas pokoušíte o miminko, určitě oceníte příznaky, které se u některých žen objevují už několik dní po oplodnění vajíčka, tzn. zhruba týden před plánovaným příchodem další menstruace. Jde spíše o orientační vodítka.

Tělesné a psychické změny

Bolavá prsa patří mezi nejčastěji uváděné těhotenské příznaky. Kůže na prsou se napíná a prsa samotná bolí, tlačí nebo pálí. Bolestivý může být i lehký dotek.

Poměrně spolehlivým ukazatelem těhotenství je i bílý výtok z pochvy trvající den až dva. Je hustý, velmi světlý a bez zápachu. Nesvědí ani nepálí.

Mezi brzké těhotenské příznaky patří i prudké změny nálad, lítostivost a silné bolesti hlavy. Vyskytnout se může i únava. To vše může znamenat, že oplodněné vajíčko se právě úspěšně zachytilo v děložní sliznici a začíná produkovat těhotenský hormon HCG.

Uchycení oplodněného vajíčka

Uchycení vajíčka často provází slabé špinění, tzv. implantační krvácení. Trvá 1-2 dny a stačí jen na velmi lehké zašpinění prádla. Jestliže je toto špinění provázeno bolestmi, poraďte se o tom se svým lékařem. Může jít o známku vajíčka uhnízděného na špatném místě, např. ve vejcovodu.

Rané těhotenské příznaky zahrnují i zvláštní jakoby píchavé bolesti v podbřišku a lehké pnutí. Tyto nepříjemné pocity pak mohou ženu provázet i po celé těhotenství bez dalších negativních následků.

Zvýšená bazální teplota

Jestliže se pravidelně měříte bazální teplotu (teplota těla ihned po probuzení), zjistíte nejspíš, že se ta vaše zvedla v průměru o 0,2 až 0,4 stupně a zůstává na této hladině stále. Po 18 dnech zvýšené bazální teploty si můžete být téměř 100% jistá, že těhotná opravdu jste.

Pokročilé těhotenské příznaky

Pokročilé těhotenské příznaky se objevují až ve chvíli, kdy je vajíčko již pevně uchycené v děložní sliznici a produkuje vysokou hladinu hormonu HCG. Obvykle k tomu dojde 2-3 týdny po samotném oplodnění.

Mezi nejspolehlivější těhotenské příznaky určitě patří vynechaná menstruace. Nemusí to však být pravidlem. Až jedna třetina žen zaznamenala v prvním trimestru těhotenství slabé krvácení nebo dokonce pravidelnou periodu!

Ve druhém lunárním měsíci těhotenství se začínají objevovat i pověstné ranní nevolnosti. Jejich spouštěčem může být chuť prakticky jakéhokoli jídla, samotná vůně jídla, nebo některé další specifické faktory, mezi které patří například stres. Jestliže jste až doteď váhala s návštěvou gynekologa, je na čase to napravit.

Nenápadné těhotenské příznaky

Mezi další pokročilé těhotenské příznaky patří i zvýšená citlivost na pachy, nafouknuté břicho a divná, leckdy kovová, pachuť v ústech. Skutečnou jistotu vám však může dát jen těhotenský test nebo lépe návštěva gynekologa.