Tlak, píchání v podbřišku: příčiny bolení v podbřišku

Tlaky v podbřišku se zejména ženám objevují s „periodickou“ pravidelností. Obvykle souvisejí s menstruačním cyklem ženy. Objeví-li se bolesti v podbřišku v jinou dobu, mohou značit některá onemocnění, o jejichž léčbě by měl rozhodovat lékař. Zcela jinou otázkou je, trpí-li bolestmi či tlakem v podbřišku muž.

Příčiny tlaku v podbřišku

  • Tlak v podbřišku znají především dívky a ženy v plodném věku, respektive menstruující. Tlak v podbřišku bývá neklamným znamením blížící se menstruace. Některým ženám se několikm dní před menstruací i mírně zvětší břicho. Nepříjemný tlak a z většení pociťují i v prsou. S nástupem menstruace se tlak v podbřišku změní, buď zmizí nebo (v horším, ale častém případě) se změní na menstruační bolest, která už má jiný charakter. I před menstruací lékaři ženám doporučují pohyb. Týden před menstruací se na něj obzvláště nevyplatí zapomínat. Právě by tak by žena měla myslet na vhodné oblečení. Rozprouděná krev se totiž lépe vrací k srdci, a tak se orgány malé pánve příliš nepřekrví, stejně jako se voda nezadržuje v dolní polovině těla. Z téhož důvodu by v tyto dny měly být tabu těsné kalhoty, které by stlačovaly podbřišek.
  • Tlak v podbřišku mohou pociťovat těhotné ženy. V pozdějších fázích těhotenství může intenzívní „převalování“ děťátka dokonce navodit stah dělohy. Což není žádný patologický stav, ale zcela normální situace. Stahem rozumíme postupné tuhnutí bříška, jehož podstatou je stah děložní svaloviny. Projevuje se náhlým pocitem intenzívního tlaku nad a okolo pupku a šíří se směrem dolů do podbřišku. Do 36. týdne těhotenství by mělo jít o prchavé stahy, které netrvají déle než jednu minutu a neopakují se vícekrát než 10krát denně. Pokud jde ale o intenzívní častější a déletrvalejší kontrakce, je třeba se poradit s gynekologem a zaměřit se na příčiny a jejich léčbu.
  • Někdy se pálení či bolestivý tlak může u ženy projevit po pohlavním styku. Někdy tyto potíže samy pominou za různě dlouhou dobu, jindy však dokáží ženu sužovat třeba i řadu let. Příčinou podobných bolestí při pohlavním styku bývají záněty všeho druhu v oblasti pohlavních orgánů nebo močových cest. Zánět může být na poševní sliznice, děložním hrdle, v děloze nebo také ve vejcovodech či vaječnících. Léčbu může určit a vést jedině odborný lékař.
  • Tlak v podbřišku někdy pociťují lidé trpící problémy s žlučníkem. Účinný je čaj k podpoře činnosti žlučníku a jater, který má výrazné žlučopudné působení. Pije se hořký. K úpravě činnosti útrobního nervstva můžeme přidat dražé z třezalky a kozlíku lékařského.
  • Tlak nebo až bolest v podbřišku mohou pociťovat muži s chronickým zánětem prostaty.
  • Užívání některých léků na snížení vysokého krevního tlaku nebo některých močopudných prostředků může vyvolat tlak v podbřišku.

Když neodcházejí „větry“…

Tlak v podbřišku mohou vyvolat i potíže s plynatostí, respektive když plyny nemohou odcházet. V takovém případě se doporučuje deset „zdravotních“ dřepů, masáž břicha, teplý obklad (zahřívací láhev) nebo čaj z fenyklu, am)nýzu a kmínu.

2 komentáře

  1. Dobrý den chtěla bych se optat uz par dni me boli chvilkami cely podbrisek a vcera jsem dostala menstruaci o týden dříve nez normalne v cyklu nevíte co to muze byt myslela jsem ji nejdřív ze jsem tehotna

  2. Dobrý den mám dotaz.. už 2 týdny jsem nedostala menstrulaci a mám divný lehce bolestivý tlak v podbřišku, prsa citlivější a když sním víc jak 1 jídlo za den tak to vše vyzvracím..často mě palí žáha , bolí a motá se mi hlava … jsou to příznaky těhotenství???

Zanechte odpověď