Vázání šátků kolem krku

Snad žádný oděvní doplněk v celé historii lidského oblékání nemá a neměl tolik funkcí a významů jako šátek. Šátek zdaleka neslouží jen jako ochrana proti zimě. Šátek je symbolem stavu, znamením příslušnosti k nějaké skupině, šátek je ozdoba, šátek je módní doplněk, součást lidového kroje či uniformy. Šátek ale také poslouží jako univerzální pomůcka, která je rychle při ruce – přenášení dětí, břemen, zdravotní pomůcka – ovšem i mučící i vražedný nástroj. To vše, a ještě mnohem víc lze říct o šátku. Druhá dekáda 21. století šátkům přeje. Nosí je muži, ženy, děti i dospělí. Jak uvázat šátek?

Úloha šátku v odívání žen

Šátek je obvykle čtvercový kus zaobroubené látky, který se pro nošení skládá diagonálně na polovinu do tvaru trojúhelníku. V této složené podobě se pak uvazuje kolem hlavy nebo kolem hrdla. Jsou ale i šátky trojcípé, ty jsou obvykle zhotoveny ze silnějšího materiálu. Takové šátky omotávají, ovazují kolem hlavy nebo je nosí jako pléd přes ramena.

Třebaže primární určení šátku je ochrana před povětrností, má šátek v historii odívání víc rolí.

 • V českém venkovském prostředí býval symbolem vdané a spořádané ženy – neslušelo se chodit prostovlasá, a také bylo na první pohled jasné, které děvče je ještě svobodné.
 • Ještě v současné době v některých venkovských lokalitách staré ženy nesundají z hlavy ani v místnosti.
 • Zdobnost šátku a materiál, z něhož byl zhotoven, byl znamením movitosti – buď toho, kdo šátek věnoval, nebo toho, kdo jej nosil.
 • Šátek sloužil jako ochrana hrdla před hrubou látkou a uzávěrem zimního svršku.

V moderní době ženy používají šátek jako oděvní doplněk, který prochází vývojem.

 • Byly to malé elegantní šátečky ve stylu Jacqueline Kennedyové,
 • pestrobarevné mušelínové šátky v 70. letech,
 • jednobarevné hedvábné šátky obtočené těsně kolem hrdla v letech osmdesátých,
 • ručně malované a batikované šátečky z konce devadesátých let
 • či mohutné chomoutovité šátkové kreace počátku 20. let 21. století.

Šátky v mužském šatníku

Šátky ale tradičně patří i do mužského šatníku: jako ochrana hrdla a šíje před hrubou vojenskou zbrojí, větrem nebo slunečním úpalem (vojáci, pastevci, honáci, námořníci, lovci), a nebo jako elegantní výplň výstřihu košile (do nástupu kravat a motýlků).

 • Koncem 70. let byl šátek kolem krku místo vázanky určitým výrazem až přehnaně elegantního pánského stylu (typický například pro herce Jiřího Kodeta či Jana Přeučila).
 • Bavlněné šátky – někdy i s puntíkem, nosívali kolem krku trampové, ale i horští turisté a běžkaři.
 • A když se i v Česku začaly prodávat kostkované bavlněné šátky lidově zvané palestina, tisíce ležérně založených mužů  všeho věku je s nadšením zařadily do šatníku na pozici „nezbytný“.

Tipy na vázání šátků kolem krku

 1. Základem uvázání šátku je jednoduchý uzel (dvojité očko). Šátek jí vážeme buď prostě jen přeložený do trojcípého tvaru, nebo jej nejdřív složíme do tvaru šály. Cípy můžeme schovat pod šátek nebo je nechat volně.
 2. Aby šátek seděl na hrudi naplocho, nevylézal, nekroutil se, je možno uvázat jej tak zvaným ambulantním uzlem (plochá spojka). Je to uzel přímo určený pro svazování textilu na těle (obvazy). Uzel je symetrický, cípy šátku jsou na plocho rozloženy na dvě strany. Plochou spojkou se vázal pionýrský šátek. Komu to vadí, může zavázat dva ambulatní uzly pod sebou – úvaz bude originální a nikdo v něm nebude vidět nic pionýrského.
 3. Další využitelná uzlařský dovednost je uvázání velkého šátku liščí smyčkou (v posledních letech se tak vážou šály – vytvořit smyčku a prostrčit oba konce.)
 4. Větší šátek z tenkého materiálu můžeme složit jako šálu a uvázat jednoduchým kravatovým uzlem.
 5. Velký hedvábný šátek můžeme také zkroutit, omotat kolem krku a konce lehce zauzlovat. Vznikne zajímavě utvářený „chomout“.
 6. Další oblíbený způsob je uvázat šátek na krk cípem dopředu, volné vzadu překřížit a vpředu svázat a cípy skrýt pod volným cípem. Šátek upravíme do takzvané „vody“. Tento úvaz mají rády s povadlejší pletí na hrdle. Případně slečny, které chtějí skrýt modřinu na krku po vášnivé noci („cucflek“).

Způsobů je ale mnohem víc, stačí jen vzít šátek, stoupnout si před zrcadlo a začít zkoušet. Nic to nestojí, a je to zábavné.

Zanechte odpověď