Vodní sloupec

Výrobci a prodavači turistického (outdoorové) vybavení a oblečení se zaštiťují termínem, který by měl garantovat kvalitu použitého materiálu, a to veličinou nazývanou vodní sloupec. Vodní sloupec uváděný v číslech udává výšku hladiny vody, kterou by nad sebou měl udržet použitý materiál, než prosákne.

Turistické oblečení

Turistické bundy se hodí nejen do obtížnějších terénů, ale i na docela obyčejné výlety za město, zvláště je-li počasí méně příznivé. K jejich hlavním přednostem totiž patří nejen odolnost vůči větru, ale i nepromokavost a zároveň prodyšnost.

Vodní sloupec není jediné kritérium

Nepromokavosti lze u látek dosáhnout několika způsoby. V kategorii levnějších bund se nejčastěji setkáváme se zátěrem. V tomto případě je bunda ušita z látky, na jejíž rubovou stranu byla nanesena tenká polyuretanová vrstva nepropouštějící vodu. Čím je zátěr silnější, tím je bunda nepromokavější, ale na druhé straně silná vrstva zátěru snižuje prodyšnost látky.

Výrazně lepší možností je bunda s membránou, a to nejlépe goretexovou či sympatexovou. Nejde ani tak o to, že GoreTex i Sympatex jsou nejznámější značky, podstatné je, že tyto materiály představují naprostou špičku. Nejenže nepropouštějí vodu dovnitř, ale potní páry jimi mohou volně odcházet ven. Tím je zaručena jak nepromokavost, tak prodyšnost. Zároveň výrobci těchto membrán kontrolují a schvalují jakost jednotlivých výrobků, čímž spotřebiteli garantují nejen kvalitní materiál, ale i kvalitní zhotovení bundy.

Existují tři způsoby umístění membrány v bundě.

  1. Nejméně vhodné je její volné ponechání mezi vrchním materiálem a podšívkou. Tato technologie se nejčastěji používá v konfekčním průmyslu a značně snižuje životnost membrány.
  2. Nejvhodnější možností pro běžnou turistiku je tak zvaný dvouvrstvý laminát. V tomto případě je membrána nalaminována na vnitřní stranu vnějšího materiálu a díky tomuto zpevnění vykazuje mnohonásobně lepší mechanické vlastnosti.
  3. Třetí možností je třívrstvý laminát, kdy jsou vrchní materiál, membrána a podšívka spojeny do jedné vrstvy. Takové bundy jsou určeny zejména do náročných podmínek.

Nejčastěji se nepromokavost vyjadřuje jako výška sloupce vody, kterou je materiál schopen udržet na centimetru čtverečním, aniž by došlo k jejímu prosáknutí. Za nepromokavou lze považovat bundu vyrobenou z materiálu s výškou vodního sloupce nad 3000 mm. U zátěrových materiálů se tato hodnota pohybuje v dosti velkém rozpětí, od 0,7 do 10 metrů. Výška vodního sloupce u GoreTexu se pohybuje od 40 metrů výše.

Nepromokavost materiálu je však v případě bund jen orientačním ukazatelem, protože látka na člověku volně nesplývá. Při chůzi majitel bundy různě pohybuje rukama, takže se její povrch na různých místech tře, a tím se průnik vody výrazně usnadňuje. Častým místem náchylným k promokání jsou také ramena pod popruhy batohu, které vodu do látky přímo vtlačují.

Prodyšnost bundy je právě tak důležitá

Druhou důležitou vlastností bundy pro pohyb v přírodě je prodyšnost, tedy schopnost propouštět potní páry. I tuto veličinu lze fyzikálně vyjádřit, a to v množství gramů odpařené vody na metr čtvereční za 24 hodin.

Materiál, který je možné označit za prodyšný, by měl propustit alespoň 6000 g vodní páry za den. V případě GoreTexu je to od 10 do 15 tisíc g/m 2 za den. Bohužel ani tento ukazatel není při praktickém výběru bundy příliš směrodatný, neboť velice záleží na okolních podmínkách při testování prodyšnosti.

Obecně platí, že při nižší vlhkosti vzduchu je prodyšnost materiálu lepší a zase naopak. I proto je vhodné při nákupu vždy raději navštívit specializovanou prodejnu s trekkovým vybavením, kde prodejci mohou správně poradit, mnohdy na základě vlastních zkušeností.

Nákup stanu: Nejen vodní sloupec

Jako základní materiál pro výrobu vnějšího stanu (tropika) se používají syntetické tkaniny (polyamid a polyester). Jejich odolnost proti vodě se určuje výškou vodního sloupce v milimetrech.

Zjednodušeně řečeno – čím je toto číslo vyšší, tím je materiál nepromokavější.

  • Do extrémních podmínek se hodí stany s výškou vodního sloupce kolem 5000 mm,
  • solidní průměr tvoří 1000-2000 mm.
  • Stroprocentně nepromokavá musí být podlážka.

Zanechte odpověď