Vyšetření v těhotenství – prohlídky

Český zdravotní systém zaručuje ženám standardní vyšetření v těhotenství zdarma. Prohlídky jsou v zájmu jejího zdraví a pro bezproblémový vývoj plodu. Měly by včas odhalit všechny odchylky od normálu. Vyšetření v těhotenství jsou osvobozena od regulačního poplatku.

Vyšetření v těhotenství nebolí

Jestliže je vaše těhotenství už potvrzeno, připravte se na vstupní gynelogickou prohlídku.
Nejprve se vás bude lékař či asistentka vyptávat na zdravotní stav váš a otce dítěte, výskyt dědičných chorob, vaše prodělané nemoci, případně na průběh předcházejícího těhotenství.
Absolvujete gynekologické vyšetření a budou vám bezbolestně odebrány vzorky k vyloučení zhoubných novotvarů v „ženských“ orgánech.
Lékař vám změří velikost pánve, což je třeba znát pro přirozený porod.
A samozřejmě vám důkladně prohlédne prsa s ohledem na budoucí kojení a k vyloučení nějakých patologických jevů.
První vyšetření v těhotenství se neobejde bez odběru krve na krevní testy.
Je-li žene více než 25 let, podrobí se screeningovému vyšetření pro vyloučení těhotenské cukrovky. Tento test se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.

U lékaře budete jako doma

Na vyšetření budete docházet pravidelně až do porodu. Nejprve v intervalech čtyř až šesti týdnů (do 22. týdne). V době od 23. do 32. týdne to bude po čtyřech týdnech. Potom vás lékař pozve na kontrolu po třech týdnech (33. až 36. týden). A až vám ultrazvukem určí pravděpodobný termín porodu (v 37. týdnu), budete chodit na těhotenské vyšetření každý týden, a to nejspíše do ambulance porodnice v níž budete rodit.

Uvedené intervaly mezi návštěvami lékaře platí pro zcela normálně probíhající těhotenství. Kdyby se objevily jakékoliv komplikace, stanoví vám gynekolog termíny individuální.

Co s vámi budou při vyšetření v těhotenství „provádět“? Nebojte se, nic zlého ani bolestivého.
Pokaždé vás zváží. Změří vám krevní tlak a odeberou vzorek moči. Oznámíte, zda vám neotékají nohy a ruce. Při těchto úkonech budete spolupracovat s porodní asistentkou.
Lékař vás potom šetrně prohlédne, zeptá se, co vás trápí, jak se cítíte, nemáte-li nějaké zdravotní problémy a jak se miminko ve vašem těle hýbe. Od 20. týdne bude lékař sledovat i jeho vývoj (naslouchátkem nebo jiným přístrojem).

Ultrazvuk: První fotka miminka

Mnohé maminky se těší na ultrazvuková vyšetření. Na monitoru přístroje se podívají, jak se jejich děťátku daří.
Ultrazvukové vyšetření v těhotenství vás čeká třikrát: mezi 11. až 14. týdnem (zjistí vícečetné těhotenství, objeví některé vývojové vady, určí předběžně termín porodu). Při dalším vyšetření mezi 18. a 23. týdnem se už většinou zjistí všechny možné vývojové vady. Třetí kontrola zjišťuje velikost a polohu miminka.

Ultrazvuk většinou ukáže, zda čekáte hocha nebo děvčátko. V některých ordinacích si můžete připlatit za elektronický záznam snímku. Takto pořízené fotky jsou však velmi osobní. Budoucí maminky by měly zvážit, komu se s nimi pochlubí a raději vždy počkat, až je někdo o ukázku dítěte ve jejich lůně požádá. Ne každý ví, jak se má při pohledu na tak intimní okolnost tvářit.

Patří-li žena do některé z rizikových skupin, podrobí se dalším speciálním prohlídkám a testům.

Zanechte odpověď