Vyvolaný porod

Zhruba každá desátá žena v České republice nejede do porodnice na základě kontrakcí nebo prasklé plodové vody, ale předem ví, kdy porodí – její porod bude vyvolán. Kdy je vyvolání porodu indikováno a co pro rodičku znamená?

Kdy se porad vyvolává

Přenášení

Obecně lze říci, že se k vyvolání porodu přistoupí tehdy, existuje-li riziko, že se nedaří matce nebo dítěti. Jedním z nejčastějších případů je přenášení, podle odborníků už 10. den po plánovaném termínu porodu je vhodné porod vyvolat. V některých porodnicích však k vyvolání přistupují lékaři až den 14., protože přirozený porod je pro dítě i matku vždy šetrnější.

Proč se porod vyvolává v případě přenášení? Pokud je dítě v děloze déle, než by mělo být, hrozí jeho nedostatečná výživa a zvyšuje se riziko potratu. Placenta má určitou životnost a po 40. týdnu už většinou nestačí plod vyživovat, jak by měla.

Odhad většího plodu

V Česku se porod často vyvolává také tehdy, existuje-li předpoklad většího plodu. Jako hranice se udává 4000 g, protože se však jedná o odhad, může takové dítě mít porodní váhu 3500 g, odchylka je totiž zhruba půl kilogramu oběma směry.

Větší miminko přináší větší riziko porodních komplikací, jakými je například zaklínění ramen v porodních cestách nebo pupečníkové komplikace uvnitř dělohy. Lékaři však přistupují k těmto případům individuálně, v závislosti na tělesné konstituci rodičky i rodičů.

Zdravotní komplikace

Dalším případem indukce porodu jsou různé komplikace, jako například těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak nebo neobvyklá poloha plodu.

Jak se porod vyvolává?

Porod je možné vyvolat jen v případě, kdy je připravené děložní hrdlo. Pokud není připravené, musí se před samotnou indukcí přistoupit k preindukci, což je podání léků nebo uplatnění jiných prostředků, které povedou ke zkrácení děložního hrdla a přípravě porodních cest.

Jakmile jsou porodní cesty podle nálezu připraveny, je možné přistoupit k indukci. Obvykle jde o podání tablety pochvou do děložního hrdla. U žen, které již rodily, je možné vyvolat indukci protržením vaku blan.

Vyvolání se nemusí zdařit, což je největší riziko u indukovaných porodů. Je-li i několik dalších pokusů neúspěšných, přistoupí lékaři k císařskému řezu.

Bolestivější porod

Subjektivně je indukovaný porod vnímán jako bolestivější, což je dáno tím, že bolesti nastupují rychleji a žena nemá dostatek času si na první dobu porodní zvyknout. Protože je i děložní činnost výraznější, jsou často podávány tišící prostředky, které zeslabí i děložní činnost – příliš rychlé děložní stahy by mohly ohrozit dítě.

Zanechte odpověď