Co způsobuje záděry a co na ně pomáhá?

Záděry v okolí nehtů představují nejen estetický problém, ale zejména nepříjemně bolestivé trápení. Jak se chovat, abychom předešli jejich vzniku a jak se k nim chovat, pokud se nám již na rukou objeví?

Kdo na ně trpí?

Jako záděry se označují kousky zatržené kůže v okolí nehtů. Kůžička v těchto místech je jemná, snadno se vysuší a dojde k jejímu protržení a dalšímu poškození. Nelze jednoznačně říct, že by na ně někdo trpěl o poznání více, nejsou charakteristické pouze pro ženy nebo pro lidi určitého věku. Sklony k tvorbě záděr jsou zejména v případech, kdy lidé trpí zlozvykem okousávání nehtů. Kromě samotného nehtu totiž velmi snadno utrpí i kůže v jeho okolí.

Záděry se také snadněji vytvoří na kůži namáhané, neprospívá jí časté máchání ve vodě nebo používání čistících prostředků. Zvláštně může znít konstatování, že na záděry jsou choulostiví i lidé pracující s papírem (tedy obvyklé „kancelářské“ profese). Papír totiž z rukou vysává tuk a vysušuje je.

Jak se jim vyhnout?

Ideální prevencí je časté promazávání rukou a zvláště míst v okolí nehtů hydratačním krémem. Na místě je pečlivá a pravidelná (alespoň doma prováděná) manikúra. Před ní je optimální ponořit ruce na chvilku do teplého oleje. Kůže se tak hezky hydratuje a zvláční. Nehty je poté třeba upravit nůžkami a pilníčkem do požadovaného tvaru. Doporučuje se zatlačovat kůžičku v okolí nehtů speciálním dřívkem. Nesnažte se tyto částečky kůže ostříhat, akorát narušíte jejich celistvost.

Kůži rukou mohou dráždit i různé čisticí prostředky. Při jejich používání lze využít rukavice nebo si po těchto činnostech dopřát blahodárnou kůru pro své ruce v podobě již dříve popsané koupeli v oleji nebo nanesení krému a ponechání delší dobu působení.

Jak záděry ošetřit?

Pokud již dojde k vytvoření záděry, odstřihněte část zatržené kůžičky co nejblíže povrchu nehtu. Do ranky nijak nezasahujte, aby zbytečně nedošlo k dalšímu podráždění. Ranku ze potřít dezinfekcí nebo speciálním přípravkem urychlujícím hojení.

V rámci prevence je podstatné též zmínit důležitost pestré stravy. Pokud se záděry tvoří často, je třeba se zamyslet se nad tím, zda máte  jídelníčku dostatek vitamínů. Dbejte zejména na příjem vitamínu A, E, D a K.

Nepříjemné jsou stavy, kdy dojde k zanesení infekce do ranky. Místo pak zčervená, oteče a je velmi bolestivé. Pak může dojít k rozšíření infekce dále do těla, což je již stav, který vyžaduje zásah lékaře.

Zanechte odpověď