10. týden těhotenství je nastávajícími maminkami netrpělivě očekáván. V tomto období se významně snižuje riziko brzkého potratu a malý človíček je už dobře viditelný na ultrazvuku. Ranní nevolnosti pokračují a začínají se objevovat další zdravotní problémy způsobené vysokou hladinou těhotenských hormonů.
10. týden těhotenství z pohledu matky
I když těhotenství není na vašem těle ještě jasně patrné, může vám už být některé oblečení těsné. Z šatníku proto vyřaďte všechny upnuté jeansy a sukně, které mohou omezovat tok krve v pánevní oblasti.
Vliv hormonů
Těhotenské hormonální změny jsou nyní v plném proudu. Začínají se vám zvětšovat prsa a z bradavek může unikat kalně zbarvená tekutina, tzv. kolostrum. Kolostrum je první potrava dítěte po narození. Mateřské mléko ho nahradí až po několika dnech. Těhotenský hormon estrogen vypíná vaši pleť a odstraňuje vrásky. Pokožka je pevná a lesklá. Druhý těhotenský hormon progesteron naopak podporuje uvolňování svalů. Hrozí pálení žáhy a zácpa. Mírná úprava jídelníčku proto určitě nebude na škodu.
Tělesné změny
10. týden těhotenství také předznamenává vyšší zátěž pro vaše srdce. Tělem začíná proudit větší množství krve. Tep se zrychluje a tělesná teplota se mírně zvyšuje. Nastávající maminky se proto více potí a cítí se unavené.
Přírůstek na váze je zatím minimální, cca 1-2 kg. Měkká a prosáklá děloha velikosti pomeranče je stále ještě náchylná ke kontrakcím. Při cvičení proto vynechte cviky cílené na břišní svaly.
10.týden těhotenství – nutná vyšetření
Nejpozději v tomto týdnu by měl lékař provést první ultrazvuk bříška. Miminko je nyní velké asi jako jahoda a je dobře viditelné. Za sebou byste také měla mít cytologické vyšetření a odběr krve pro zjištění krevní skupiny a RH faktoru. Po absolvování všech vyšetření dostanete těhotenskou průkazku.
10. týden těhotenství z pohledu dítěte
Dítě ve vaší děloze nadále rychle roste. Jeho váha se nyní pohybuje okolo 5 g a délka okolo 4,5 cm. 10. týden těhotenství znamená konec období, ve kterém se o dítěti mluví jako o zárodku. Nyní se bude používat v lékařské terminologii pojem plod.
Plod se již začíná podobat člověku. Zvýrazňují se obličejové rysy. Oči, nos i ústa jsou již zřetelně rozpoznatelné. Spojení mezi hlavou a trupem se zužuje a vzniká krk. Tvoří se základy zubů a vlasů. Nastávající maminka by proto měla dbát na vyšší příjem vápníku.
Vnitřní orgány dítěte jsou již vyvinuté, i když většina z nich zatím svou funkci neplní. Při přímém pohledu lze lehce rozeznat pohlaví, ale ultrazvuk bohužel není natolik přesný, takže si na rozklíčování této otázky budete muset ještě pár týdnů počkat.
První pohyby miminka
Prstíky na rukou i na nohou se postupně zbavují plovací blány. Dítě začíná kopat nohama a polykat plodovou vodu. Srdce tluče pravidelně. Oporu páteře začínají tvořit kosti a drobné tělíčko se pomalu napřimuje.
10. týden těhotenství je zlomovým bodem pro vznik vrozených vývojových vad. Po tomto období se riziko jejich vytvoření rapidně snižuje. Nadále se ale vyhýbejte nedostatečně upravenému masu, některým druhům sýrů a většině léků.
Podívejte se také na 16. týden těhotenství.