11. týden těhotenství: Maminka začne chodit do cvičení a objedná se k zubaři

Všimla jste si, že vám již po ránu nebývá špatně? Přes den vám už není na omdlení a necítí se tak strašně unavena? To jsou pozitiva, které většinou přináší 11. týden těhotenství. Možná vás lékař pozval na 11. týden těhotenství do poradny. Jestli jste tak dosud neučinila, objednejte se k zubaři.

Ano, jsem v naprostém pořádku

Prvotní těhotenské příznaky již odezněly. Sice není všechno tak jak bývalo (proto se těhotenství někdy oprávněně říká „jiný stav“), ale nevolnosti už nepřicházejí nečekaně, nepřekvapují a nehendikepují vás.

Moc se nepozorujte, těhotné ženy někdy mívají sklony k hypochondrii. A nemluvte na veřejnosti příliš často o svých stavech. Je to kruté, ale kromě vašich nejbližších (otec dítěte, vaše matka, sestra či kamarádka) to nikoho zase tak moc nezajímá. Váš 11. týden těhotenství není pro většinu cizích lidi ničím atraktivní, tak se projevujte jako veselá, šťastná a vyrovnaná žena.

11. týden těhotenství: Myslete a mluvte pozitivně

Možná půjdete v tomto týdnu na lékařskou prohlídku. V poradně vám bude změřen krevní tlak a puls, vyšetřena moč, zkontrolována hmotnost. Lékař vám při gynekologicko-porodnické prohlídce zkontroluje a zaznamená růst dělohy, uzavření děložního hrdla, změří zevní pánev a zkontroluje vám prsa.

Probíhající 11. týden těhotenství je také dobou, kdy byste se měla objednat na ultrazvukové vyšetření nebo na vyšetření, která by měla vyloučit případné genetické poruchy dítěte. Pro duševní rovnováhu je dobré k vyšetřením přistupovat optimisticky, a právě tak je pojmenovávat: jedná se vyloučení možnosti (a nikoliv o zjištění) případných změn. Ono to sice vyjde nastejno, ale vyzní to docela jinak.

Pro 11. týden těhotenství byste si měla stanovit další úkol – návštěvu zubního lékaře. Ústní dutina těhotenstvím trpí.

Možná vás trvale pobolívají záda, v noci vás chytají křeče do nohou a začínáte trpět zácpou. Od všeho alespoň částečně odpomůže pravidelné cvičení. Najděte ve svém okolí nějaké středisko, kde odborný a certifikovaný instruktor vede cvičení pro těhotné a přihlaste se do něj, 11. týden těhotenství je tím správným časem.

Miminko už překonalo nejtěžší překážky

Děťátko je v 11. týdnu těhotenství velké asi jako švestka (necelých šest centimetrů). Upřímně: ještě to není žádný velký fešák – hlavová část je ještě stejně velká jako zbytek těla, ale to nejtěžší ve svém vývoji už má za sebou: všechny orgány jeho těla už mají položeny základy nebo jsou dokonce vyvinuty. Tělíčko zpevňuje páteř, formuje se hrudní koš. Začínají být patrny drobné svaly.

Vrozené vady se už nově neobjeví. Kromě spalniček je už neohrozí ani žádná infekce.

A 11. týden těhotenství je také dobou, kdy se začnou tvořit vnější genitálie – zakrátko se dá poznat, bude-li to holka nebo kluk.

Podívejte se také na 15. týden těhotenství.

Zanechte odpověď