12. týden těhotenství: Maminka dostane těhotenskou průkazku

Dostala jste těhotenskou průkazku, těhotenství máte nejen černé na bílém, ale i stvrzeno legitimací. Jestli jste se ve svém okolí ještě nepochlubila, ženy si vás už „nenápadně“ prohlížejí – 12. týden těhotenství už začíná být na na vaší postavě znát. Kromě případného vyšetření by pro vás 12. týden těhotenství neměl znamenat nic převratného.

12. týden těhotenství vyloučí vývojové chyby

Z ordinace gynekologa jste si přinesla těhotenskou průkazku. Je to důležitý doklad, do něhož budou zaznamenávány výsledky veškerých vyšetření, která absolvujete. Je dost možné, že ji bude chtít vidět i váš zaměstnavatel, jestli jste mu své těhotenství nedoložila dřív, než jste započala 12. týden těhotenství.

Ve 12. týdnu těhotenství máte možnost objednat se na prvotrimestrální screening genetických vad plodu. Budou vám odebrány vzorky krve a proděláte bezbolestné ultrazvukové vyšetření. Ale dost možná vám byla krev odebrána již dříve, 12. týden těhotenství je většinou nejzazším termínem. Důvodem vyšetření je vyloučit, že by vaše miminko mělo nějakou vývojovou vadu, například nevyléčitelný mongolismus (Downův syndrom) nebo jiné vrozené (genetické) vady. Vyšetření nelze zanedbat u maminek, které se rozhodly pro těhotenství po čtyřicítce. Každopádně je dobré ke každému vyšetření přistupovat optimisticky, nestresovat se předem. Chápejte vyšetření tak, že mají vyloučit možné riziko, a této zásady se držte, 12. týden těhotenství může být počátkem pozitivního myšlení.

Těhulka, mimísek, těhu a tété

Na vašem těle je už 12. týden těhotenství trochu znát. Zvětšila se vám prsa, jiným ženám se už mírně kulatí bříško nebo trochu přibraly na váze (s hmotností zatím rozloženou po celém těle). Některým ženám se na bříšku objeví temný pignemtový pás – linea negra (nebojte, po porodu zmizí).

Jestli jste se ještě nepřihlásila do cvičení, udělejte to. Naučíte se zdravému držení těla, přijdete do jiné společnosti – mezi těhotné. Určitě navážete nějaké nové přátelství. Těhotné mladé ženy spolu velmi rády probírají zdravotní stav svůj i svého děťátka, přebírají specifický „mateřský“ slovník a předávají si zkušenosti. Už používáte výrazy jako těhu, tété, mimísek, snažilka, těhulka…? Přátelská rada: na maminkovském diskusním fóru to je jedno. Ale dejte si pozor třeba v zaměstnání, aby na vás při podobných emotivních úletech kolegové nehleděli s úsměvem a se zdvihnutým obočím.

12. týden těhotenství: Miminko je velké asi jako kiwi

Miminku přidal 12. týden těhotenství do seznamu „dovedností“ sací reflex, obranné reflexy na mechanické podráždění a třeba sevření pěstičky. Proporce obličeje se začaly měnit a všechny smyslové orgány se jakoby posunují na své definitivní místo. Děťátku se vyvíjí zažívací trakt (střeva) a ledviny.

Ve 12. týdnu těhotenství váží asi 15 gramů a měří kolem šesti centimetrů. To je vzdálenost od temínka hlavičky ke kostrči, takto „mladá“ miminka se neměří s délkou končetin.

Podívejte se také na následujicí 13. týden těhotenství.

Zanechte odpověď