13. týden těhotenství

13. týden těhotenství je vstupní bránou do II. trimestru. Nastává nejkrásnější období očekávání dítěte. Většina těhotenských problémů mizí a budoucí mamince ještě nevadí příliš velké bříško. Dítě v děloze se stále více podobá člověku a začíná být velmi aktivní.

13. týden těhotenství z pohledu matky

Počáteční období těhotenských nevolností a nevyzpytatelných nálad je pryč. 13. týden těhotenství znamená pro ženu začátek nejpříjemnějšího období těhotenství. Riziko spontánního potratu je v tomto období už velmi nízké, takže můžete začít s těhotenským cvičením. Střídejte cviky pro posílení pánevního dna s cviky na posílení svalstva a zad. Nezapomeňte ani na relaxační cvičení.

Nepříjemným překvapením může pro těhotnou ženu být náhlé krvácení dásní při čištění zubů. Je to zcela normální. V těhotenství se totiž mírně mění složení slin, které díky tomu hůře působí na bakterie způsobující zubní plak. Ten pak dráždí citlivé dásně a dochází ke krvácení. Zhoršit se může i kazivost zubů. Dbejte proto na zvýšený příjem vápníku a zuby si čistěte alespoň 2-3x denně.

13. týden těhotenství také pro některé ženy znamená návrat libida. Sexu se můžete oddávat zcela bez obav. Výjimku tvoří některé typy rizikového těhotenství, ale v takovém případě by vás jistě lékař včas upozornil.

U některých žen se také objevují nepravidelné pigmentové skvrny na těle. Týká se to především oblasti obličeje a krku a pak také jevu zvaného linea negra (svislá tmavá linie na břiše). Ale nemusíte mít strach, převážná většina těchto skvrn po porodu vybledne.

Screening v I. trimestru těhotenství

13. týden těhotenství je nejzazší období, ve kterém byste se měla dozvědět výsledky těhotenského screeningu. Toto vyšetření se zaměřuje na některé vrozené vývojové vady (např. Downův nebo Edwardsův syndrom).

13. týden těhotenství z pohledu dítěte

Dítě v děloze i nadále rychle roste. 13. týden těhotenství znamená pro plod váhu zhruba 25 gramů a velikost okolo 7,5 cm. Upravují se proporce hlavičky a tělíčka. Zatímco v předchozích týdnech tvořila hlavička téměř polovinu celkové délky plodu, nyní je to jen jedna třetina.

Oční víčka jsou stále ještě zavřená, ale oči se posunuly okrajů hlavičky více dopředu. V ústech se vytvářejí základy mléčných zubů a pokračuje i vývoj ušního boltce. Plod začíná získávat spontánní reflexy. Pokud lehce šťouchnete do břicha v místě, kde se nachází, instinktivně se zahýbe a jeho chodidla a dlaně se rozevírají a zavírají. Dítě je velmi aktivní (což někdy komplikuje ultrazvuková vyšetření) a umí se už odrážet od stěn dělohy, i když vy to ještě necítíte.

13. týden těhotenství je příznivý i pro zdokonalování funkce vnitřních orgánů. Ledviny začínají plně pracovat. Dítě polyká plodovou vodu a vylučuje moč. Více než dva týdny už také plodovou vodu dýchá, což pomáhá správnému vývoji plic. Kyslík bude ale až do porodu dostávat z pupeční šňůry.

Podívejte se také jak probíhá 15. týden těhotenství.

Zanechte odpověď