14.týden těhotenství

14. týden těhotenství je vstupní branou do II. trimestru. Počáteční problémy ustupují a nastávající maminka si konečně může začít těhotenství pořádně užívat. Hormonální změny se projevují naplno, ale ne vždy jde o změny příjemné. Dítě v děloze začíná rychleji růst a svým vzhledem už začíná připomínat člověka.

14. týden těhotenství z pohledu matky

Nejvýraznějším znakem v tomto období jsou rozhodně rozbouřené těhotenské hormony. Ranní nevolnosti pozvolna ustupují, ale hormony si pro své působení vybraly jiný cíl: pleť a vlasy. 14. týden těhotenství znamená pro vlasový porost počátek skvělého období. Vlasy vypadají pevnější, zdravější, méně se mastí a až do porodu téměř nevypadávají. Pleť je na tom o něco hůře. Některým ženám úplně vymizí problémy způsobené akné a pokožka se vypne a zjemní se. Jiné ženy ale začnou trpět mastným fleky na pokožce nebo naopak její zvýšenou suchostí a šupinatostí. Oba tyto stavy se po porodu upraví. Nyní je ale dobré o pleť pečovat za pomoci kvalitní kosmetiky.

Hormonální změny působí také na pigmentaci pokožky. Prsní dvorce se více zabarvují. Pokožka může tmavnout také na břiše, v podpaží nebo na vnitřní straně stehen. Výjimkou nejsou ani nepravidelně zbarvená místa na nejrůznějších částech těla. Na břiše se může objevit tmavá čára zvaná linea negra. Dobrá zpráva je, že zvýšená pigmentace po porodu obvykle beze stopy vymizí.

14. týden těhotenství zatím neznamená pohromu ani pro tvar postavy. Obvyklý váhový přírůstek se pohybuje okolo 2 kg. Vrchol dělohy začíná přesahovat přes stydkou sponu a bříško se mírně vyklenuje. Z šatníku je potřeba vyřadit veškeré těsnější oblečení, které může bránit plynulému proudění krve. Kritická je zejména pánevní oblast.

14. týden těhotenství z pohledu dítěte

Růst a vývoj dítěte začínají nabírat na obrátkách. Plod nyní váží asi 60 g a měří 9 cm, ale během dalších čtyř týdnů se jeho velikost ztrojnásobí a váha vzroste dokonce 10x! 14. týden těhotenství znamená pro dítě také nové možnosti pohybu. Spolu s pokračujícím vývojem mozku roste i schopnost miminka ovládat pohyby končetin a mimických svalů. Dokáže se už mračit nebo krčit noc. Při použití citlivějšího ultrazvuku lze dokonce vidět mrkací pohyby očí!

14. týden těhotenství předznamenává také růst horních končetin. Ruce se prodlužují a jejich proporce začínají odpovídat délce těla. Nohy zatím stále zůstávají krátké. Krk začíná být zřetelnější a dítě začíná pohybovat hlavičkou. Vyvíjejí se i chuťové buňky, které začínají reagovat na nasládlou chuť plodové vody (v děloze jí najdeme asi 30 ml).

Při prohmatávání dělohy dítě reaguje na dotek a odtahuje se. Matka by ale něco takového zkoušet neměla. To může udělat pouze lékař. Zevní genitál začíná být zřetelně odlišitelný, ale na určení pohlaví je většinou nutné počkat ještě nejméně týden.

Podívejte se také na následujicí 15. týden těhotenství.

Zanechte odpověď