Patnáctým týdnem začíná druhý trimestr těhotenství. Ženy tento čas očekávají s napětím. Ve druhé polovině 4. lunárního měsíce významně klesá riziko spontánního potratu a navíc u většiny žen mizí nepříjemné ranní nevolnosti. Miminko se začíná vyvíjet rychleji a díky přibývajícímu objemu plodové vody dochází k zakulacování těhotenského bříška.
15. týden těhotenství z pohledu matky
Přibírání na váze
15. týden těhotenství znamená pro maminku také počátek většího přibírání na váze. Důvodem je kromě růstu miminka také větší množství plodové vody, která ho obklopuje. V průměru by měla žena přibývat na váze asi 0,5 kg za týden. Proto, je-li to možné, je třeba klást důraz na přiměřenou pohybovou aktivitu. Výborné je například plavání nebo kurzy těhotenského cvičení či břišního tance.
Tělesné změny
15. týden těhotenství se také pozitivně promítne na velikosti těhotenského bříška, které už začíná být vidět. Děloha se zvětšuje a nyní sahá její špička asi 10 cm nad stydkou kost. Vývoj placenty je dokončen a krevní oběh vyživující matku i dítě klade na srdce stále větší nároky a to nyní bije o 20% rychleji než obvykle. Končí také doba nošení těsného oblečení, hlavně pak džínových kalhot, které by mohly cirkulující krev nebezpečně omezovat.
Kůže na břiše a prsech se začíná napínat a může docházet ke vzniku strií. I když jde hlavně o kosmetický problém, je určitě dobré pokusit se jejich vzniku předejít za pomoci masáží a speciálních krémů pro pružnost pokožky. Svou roli tu ale bohužel hrají i genetické dispozice, takže výsledek nikdy není stoprocentně zaručen.
Dochází také ke zvýšené tvorbě pigmentace – začínají tmavnout mateřská znaménka a prsní dvorce. Objevit se může i jev zvaný linea negra. Jde o svislý pás hyperpigmentované kůže sahající od pupku až ke stydké kosti. Po porodu obvykle úplně zmizí.
Počátek tvorby mleziva
Již v této době se začne v prsech tvořit kalná žlutavá tekutina s názvem kolostrum nebo také mlezivo. Mlezivo obsahuje velké množství obranných látek a je důležité pro správný vývoj novorozence. Během 2-3 dnů po porodu je nahrazeno mateřským mlékem.
Tvorba mleziva může být hlavně v pozdějších týdnech těhotenství velmi intenzivní. Proto je dobré předejít znečištění spodního prádla a zakrývat bradavky vatovými tamponky, které seženete v každé drogerii či lékárně.
15. týden těhotenství z pohledu dítěte
15. týden těhotenství je období prudkého vývoje plodu.. Při kontrole na ultrazvuku určí lékař jeho délku asi na 9-10 cm a váhu na 40-50 g. Téměř třetinu celé délky těla tvoří hlavička. Objevují se vlasy a řasy. Na povrchu mozku se vytváří tenká vrstvička šedé mozkové kůry. Oční víčka jsou stále srostlá, ale i přesto dokáže dítě reagovat na světlo. Namíříte-li na břicho silný proud světla, instinktivně se od něj odtáhne.
Tělíčko plodu je pokrytou jemnou pokožkou porostlou lanugem (jemné kožní chloupky), přes kterou ale stále prosvítají svaly i kosti. 15. týden těhotenství je také období, ve kterém začíná proces osifikace kostry, takže páteř a další velké kosti by už měly být viditelné i na ultrazvuku. Začíná se objevovat pigment.
Určení pohlaví dítěte
15. týden těhotenství je rodiči očekáván ještě z jednoho důvodu. Pohlaví jejich potomka je totiž už zřetelně vyvinuté a při vhodné poloze ho lékař lehce určí ultrazvukovým vyšetřením.
Podívejte se jak pokračuje těhotenství v 20. týdnu.