16. týden spadá do 4. lunárního měsíce těhotenství. V tomto období se žena vyrovnává s tím, že je těhotná. Reakce na těhotenství jsou ovšem zcela individuální. Některé ženy jiný stav přijímají s nadšením, jiné si na něj teprve zvykají.
Pohyb dítěte: Bublavý pocit v těle matky
Co ale některým těhotným ženám vyvolává blažený úsměv na tváři, je fakt, že kolem 16. týdne těhotenství poprvé ucítí první pohyby svého dítěte, které se dají přirovnat k chvějícím se bublavým pocitům. Dítě se v děloze začíná častěji pohybovat – zatíná pěstičky, cucá palec, anebo natahuje ruce a nohy. Co je velmi zajímavé, dokonce již vyměšuje do plodové vody.
Jak je plod v tomto období velký? V 16. týdnu těhotenství děťátko měří kolem 16 centimetrů a váží zhruba 130 gramů. Plod se v tomto období připravuje na růstový spurt, který se uskuteční v následujících týdnech jeho vývoje.
Nehtíky na prstech u rukou
V 16. týdnu vývoje se děťátku napřimuje hlavička, a oči a uši jsou takřka na svých místech. Jeho obličejové rysy jsou již zřejmé, na obličeji se vyvinuly mimické svaly a na jazyku chuťové pohárky. Na hlavičce se mu vytvořily jemné vlásky a pomaličku se začínají vytvářet také řasy a obočí. 16týdenní plod má rovněž jasně viditelné končetiny, na prstech u rukou se mu dokonce vyvinuly nehtíky – na prstech u nohou mu ale vyrostou až později.
Běžná lékařská prohlídka
V rámci těhotenské kontroly lékař ženě v 16. týdnu těhotenství zpravidla změří tlak a puls, orientačně vyšetří moč, zhodnotí otoky a hmotnost ženy a na závěr provede gynekologickou prohlídku.
Triple test
V 16. týdnu těhotenství je těhotná žena podrobena také odběru krve na tzv. triple test, jímž se měří hladiny tří látek produkovaných matkou a placentou (tj. hCG, AFP a E3). Zvýšená hladina těchto látek může poukazovat na to, že plod může trpět vrozenou vývojovou vadou, například Downovým syndromem. V případě tohoto podezření se těhotné ženě dále odebere plodová voda. Triple test je plně hrazen ze zdravotního pojištění. Podle lékařů se však jeho věrohodnost pohybuje pouze kolem 69 procent.
Odběr plodové vody
Nejčastěji mezi 15. a 19. týdnem těhotenství se rodičkám starším 35 let či ženám, u nichž hrozí zvýšené riziko vrozených vývojových vad plodu, odebírá plodová voda. Toto vyšetření se provádí za přísně sterilních podmínek. Výsledky vyšetření jsou obvykle k dispozici za dva až tři týdny po odběru.
Plodová voda je napíchnuta – vpich se provádí pod ultrazvukovou kontrolou v oblasti podbřišku, odebrána a podrobena řadě testů, při nichž lze zjistit, zda dítě netrpí Downovým syndromem, anebo dalšími chromozomálními abnormalitami jako například sukovitostí, rozštěpem páteře, hemofilií, svalovou dystrofií nebo cystickou fibrózou.