17. týden těhotenství: Plavejte, pijte mléko a objednejte se na ultrazvuk

Ve svém těhotenském kalendáři jste si právě zaškrtla 17. týden těhotenství. Ještě tři týdny, a budete v polovině, protože 17. týden těhotenství znamená počátek pátého lunárního měsíce těhotenství. Do poradny chodíte asi tak jednou za tři týdny. Měla byste se objednat na ultrazvukové vyšetření, a to je asi jediná vaše nezbytnost pro 17. týden těhotenství. Můžete se tedy věnovat jiným drobnostem života nastávající maminky.

Zdravý životní styl a hodně vápníku

Byla jste u zubaře? Volnější 17. týden těhotenství je možná příležitost, kdy se objednat na další kontrolu. Vaše tělo nyní potřebuje hodně vápníku – stavebního materiálu na kosti a zuby miminka. A jestliže mu nedodáváte vápník v potravinách, bere si z vašich vlastních zásob – z kostí a zubů. Zrevidujte, zda opravduju konzumujete dostatek vápníku, a možná udělejte změnu v jídelníčku. Chce to mléko a mléčné výrobky

Jak jste na tom se cvičením? Někteří gynekolové vidí 17. týden těhotenství jako poslední dobu vhodnou k dovolené, kdy si ještě můžete užít plavání, výletů… Jestli je vašem okolí vhodný bazén, možná je 17. týden těhotenství vhodnou dobou, abyste se přihlásila na těhotenské plavání. Prospěje to miminku i vám, protože začínáte rychle přibývat na váze. Rozumný pohyb je namístě.

17. týden těhotenství: Běžné šaty již tísní

Kontrolujte prádlo – aby vás netísnilo. A včas si kupte novou větší podprsenku. Spodní prádlo jste už asi vyměnila za větší, bude to porodu asi ještě několikrát. Nehleďte na parádu, důležitá je kvalita, nezávadnost materiálu a dobré střihy. Ve volných chvilkách obhlížejte, kde se dá koupit speciální těhotenské oblečení, 17. týden těhotenství je asi tak poslední čas, kdy se ještě vejdete do volnějšího nebo elastického „netěhotenského“ šatstva.

Miminko je velké asi jako hruška

Miminko ve vašem lůně roste a jediné, co pro ně můžete udělat, je chovat se rozumně, správně jíst, chodit na procházky a být klidná. Ostatní už zvládne samo. Má se k světu, což jste možná už pocítila. Jeho průměrná velikost pro 17. týden těhotenství je asi 12 centimetrů (měřeno od hlavičky po kostrč) a váží asi 130 gramů. Jestliže jsme začali s s porovnáváním podle ovoce, tak 17. týden těhotenství znamená asi tak velikost hrušky. Je ještě velice křehké, i kůži má ještě docela průsvitnou. Ale už si umí dumlat palec, zatínat pěsti a vyměšovat moč. Na ultrazvuku by mohlo by vidět, jak miminko jakoby tleská. Jedná se sice o mimovolní pohyby, ale je to znamení, že už má dostatečně dlouhé ruce, aby se setkaly. Začínají mu růst brvy – řasy a obočí a nehty na rukou.

Dostatek prostoru a plodové vody (v porovnání s jeho velikostí) mu umožňuje pohybovat se v plodovém vaku všemi směry. Kdyby mělo co ochutnat, už by si dokázalo vybrat – 17. týden těhotenství je doba, kdy se mu vyvíjí chuťové pohárky na jazyku. Už mu funguje nervová soustava a krevní oběhový systém. A hlavička děťátka začíná být ochmýřena předzvěstí budoucích vlasů – říká se jí lanugo.

Podívejte se také na následujicí 18. týden těhotenství.

Zanechte odpověď