18. týden těhotenství: Maminka začíná přibírat na váze a děťátku narostly vlasy

Prožíváte 18. týden těhotenství. Jednou za tři až čtyři týdny navštěvujete poradnu pro těhotné. Začínáte přibírat na váze. Někdy vás pobolívají záda. Jestliže nečekáte první dítě, patrně již cítíte jeho první pohyby. A dále – 18. týden těhotenství je také dobou, kdy některé ženy začnou pociťovat horší trávení a občasné pálení žáhy. Děťátko nabývá čím dál víc lidskou podobu.

Přibývání na váze je normální jev

Je obecně prokázáno, že 18. týden těhotenství je mezník, jehož dosažení začne těhotná žena rychleji přibírat na hmotnosti. Nepropadejte panice, když vám ručička na váze ukáže klidně o půl kila za týden víc. Tělo na zvýšenou hmotnost, kterou 18. týden těhotenství přinese, reaguje po svém – není na takovou zátěž zvyklé, a tak začne bolet. Trpí zejména záda. Rovněž zvětšené bříško, přesněji řečeno stále se zvětšující děloha), provádí v 18. týdnu těhotenství své: tlačí na žaludek směrem vzhůru. To způsobuje zhoršené, zpomalené trávení a rovněž tak zvané pálení žáhy. Jedná se o situaci, kdy se do jícnu vrací kyseliny žaludku a způsobují pocit pálení.

Pro miminko je 18. týden těhotenství dobou, kdy měří asi 20 centimetrů a váží asi dvacet dekagramů. Buňky jeho tělíčka se začínají specializovat, například mozku se začíná vytvářet kůra mozková, v bříšku je vytvořen žaludek a střeva, pohlavní orgány jsou již také dotvořeny. V 18. týdnu těhotenství rovněž děťátku začínají růst první vlasy. Reaguje na zvuky a mechanické ohrožení (uhýbá před jehlou při odběru vzorku plodové vody). Při pozorování ultrazvukem jsou patrny jeho mimické projevy. Ještě nemá všechny konečné proporce, například horní končetiny jsou stálke výrazně kratší než nohy, také jeho kůže je svraštělá a skoro průhledná, protože pod ní není žádný podkožní tuk, ale stále víc nabírá tvarů dokonalého dítěte.

18. týden těhotenství: Nové boty a nový jídelníček

Budoucí maminka by měla 18. týden těhotenství věnovat prohlídce svého botníku a vyřadit z něho (až do konce těhotenství) boty na vysokém podpatku. Měly by je nahradit pohodlné střevíce s ortopedicky tvarovanou vložkou a jen zvýšeným širokým podpatkem (boty s plochou podrážkou rovněž nejsou vhodné, podporují spadnutí klenby). Při kontrole obutí se již může budoucí maminka porozhlížet po vhodném těhotenském oblečení.

Zejména jestliže ženu trápí zažívání, měla by klást velký důraz na to, co konzumuje. Pálení žáhy se dá do jisté míry eliminovat vyloučením některých jídel nebo způsobů přípravy. Existuje mnoho odborného materiálu (v tištěné podobě nebo na internetu), kde jsou riziková jídla jmenována. Jestliže jste tak dosud neučinila, je dobré se s tím v 18. týdnu těhotenství seznámit a kritických jídel či pochutin se na čas vzdát. V některých případech se nejedná ani o velké omezení: například je známo, že po teplém čerstvém pečivu žáha pálí, po studeném už ne.

Podívejte se také jak probíhá 20. týden těhotenství.

Zanechte odpověď