Období gravidity se blíží ke své polovině. 19. týden těhotenství znamená pro nastávající maminku především zvětšující a zakulacující se bříško, které jejímu okolí prozrazuje radostné očekávání miminka. Dítě v děloze začíná svůj malý svět objevovat všemi smysly a ochotně reaguje na všechny podněty.
19. týden těhotenství z pohledu matky
Nastávající maminku mohou v tomto období trápit dva hlavní problémy: přibírání na váze a bodavé bolesti břicha. Rychlejší nabírání hmotnosti je pro 19. týden těhotenství i pro následující období typické. Žena by měla přibrat něco okolo 3-6 kg. Váhové přírůstky by měly být pozvolné nikoli skokové. Příliš rychlé přibírání na váze vede ke vzniku strií na prsou a břiše. Kromě břicha se tělesný tuk ukládá i v oblastech hýždí a stehen. Je proto dobré začít nejpozději v tomto období s některým typem těhotenského cvičení, které vám po porodu umožní rychlejší návrat k původní postavě.
19. týden těhotenství může být také počátkem problémů s křečovými žilami nebo hemoroidy. Srdce těhotné ženy totiž pumpuje zhruba o jednu třetinu více krve, která může způsobovat tyto problémy. Po porodu se obvykle vše samo upraví.
19. týden těhotenství a bolesti břicha
Bodavé bolesti břicha jsou v tomto období také normální. Může jít o prudkou bolest vystřelující až do hýždí nebo o bodavou bolest někde v podbřišku. Příčinou je zvětšování dělohy, které způsobuje napínání vazů v břiše. Bolest se nejčastěji objevuje na konci dne a při únavě. Při odpočinku by ovšem měla zmizet. Nestane-li se tak, poraďte se se svým lékařem.
19. týden těhotenství z pohledu dítěte
Asi nejlepší zprávou pro nastávající maminku je zjištění, že 19. týden těhotenství dovolí ultrazvukovému vyšetření odhalit pohlaví nenarozeného miminka. Samozřejmě pokud je ve vhodné poloze.
Pro miminko pokračuje období intenzívního objevování okolí. V mozku dítěte se začínají tvořit základy pro správné fungování všech pěti základních smyslů. Dítě v tomto údobí nejvíce využívá hmat. Na ultrazvuku můžeme pozorovat, jak hladí pupeční šňůru, hraje si s ní nebo jak si strká prsty do pusy a ocumlává je.
Velkým vývojem prošly i obličejové svaly plodu. Nyní jsou schopny se stahovat a dítě tak může špulit a otvírat pusu a ústy zkoumat své okolí. Miminko ještě příliš neomezuje ohraničený prostor dělohy, také často divoce kope nohama a šermuje rukama. Když příliš divočí, může dostat škytavku, kterou ucítíte i vy.
19. týden těhotenství je pro dítě zajímavý i z jiného důvodu: na jeho drobném tělíčku pokrytém průsvitnou kůží se začíná tvořit maz (vernix caseosa), který chrání jemnou pokožku před působením plodové vody. Dítě totiž už vylučuje nejenom moč, ale také obsah střev.
Dítě nyní měří asi 15,5 cm a váží 240-260 gramů. Začínají mu růst vlasy a obočí a celé tělo se pokrývá jemným chmýřím – lanugem. Jeho smysly rozlišují tmu a světlo a má už i poměrně dobrý sluch. Měla byste proto začít dodržovat zdravou životosprávu – dítě si už teď osvojuje režim spánku a bdění. Začněte na něj také mluvit a zpívat mu. Velmi brzy si zapamatuje váš hlas a porod pro něj nebude tolik šokující, když po narození uslyší známý hlas.
Podívejte se jak bude probíhat také 20. týden těhotenství.