20. týden těhotenství: Rodiče již znají pohlaví děťátka

20. týden spadá do 5. lunárního měsíce těhotenství. Nastávající rodiče jistě potěší, že ve 20. týdnu těhotenství lze spolehlivě určitě pohlaví miminka. A tak si konečně mohou začít lámat hlavu s tím, jak se bude jejich potomek jmenovat.

Tělo tvořené z 1/3 hlavičkou

20týdenní plod je dlouhý zhruba 19 až 25 centimetrů a váží kolem 340 gramů. Tělíčko plodu je v tomto období tvořeno z jedné třetiny hlavičkou. Jeho tělo je pokryto jemným ochlupením (neboli lanugem), které se z plodu v 36. týdnu těhotenství spolu s mázkem (neboli vernixem), jehož úkolem je chránit jemnou a tenkou pokožku plodu před dlouhodobým působením plodové vody, uvolní do plodové vody.

Kromě jemného ochlupení se děťátku vytvářejí také první jemné vlásky, které mu do porodu ještě povyrostou, a rovněž na rukou vznikají první nehtíky.

Reakce na vnější zvuky

Plod má již zcela vyvinuté končetiny, vyvíjejí se mu také první zoubky. Jsou zaznamenány i první pohyby očí, i když je má děťátko zatím stále zavřené. Navíc již dobře vnímá vnější zvuky, na které dokáže reagovat. Podle typu a intenzity zvuku z vnějšku se plod pohybuje a mění se mu i srdeční puls. Vědci dokázali, že mění svoje polohy v děloze v závislosti na různých stylech hudby.

První pohyby dítěte

Od 16. do 20. týdne těhotenství žena zaznamenává prvního pohyby svého děťátka. Zvláště u prvorodiček se tomu děje blíže k 20. týdnu těhotenství. První pohyby děťátka lze označit spíše za lechtání či bublání. V průběhu těhotenství však budou nabývat na intenzitě – miminko začne kopat.

Zásoba vajíček na celý život

Pro zajímavost, je-li žena ve 20. týdnu gravidity, holčičkám se začíná formovat pochva a v jejich vaječnících je čerstvě založeno až 6 milionů vajíček – jedná se o zásobu vajíček na celý život.

Srdce plodu tepe velmi intenzivně

Srdce plodu bije ve 20. týdnu těhotenství velmi intenzivně. Tepe dokonce dvakrát rychleji než srdce matky. Srdeční ozvy plodu tak mohou ve 20. týdnu těhotenství lékaři začít poslouchat pomocí stetoskopu, jenž se přikládá k břichu těhotné ženy.

Ultrazvukový screening

Od 20. týdne těhotenství se lékař ptá těhotné ženy na četnost pohybů plodu. Ve 20. až 22. týdnu se provádí také ultrazvukový screening plodu, díky kterému lze získat přesné informace o vyvíjejícím se plodu – tento první ultrazvukový screening plodu se zaměřuje především na vrozené vývojové vady plodu a kontroluje také vývoj a přítomnost všech orgánů plodu i růst plodu. Výsledky tohoto vyšetření se mimo jiné zapisují do těhotenské průkazky.

V rámci těhotenské kontroly lékař ženě ve 20. týdnu těhotenství změří tlak a puls, orientačně vyšetří moč, zhodnotí otoky a hmotnost ženy a na závěr provede gynekologickou prohlídku.

Podívejte se také jak probíhá 30. týden těhotenství.

2 komentáře

  1. ALZBETA na

    DOBRY DEN,CTELA JSEM SE ZEPTAT JSEM 20TYDNU TEHOTENSTVI A JSEM PRVORODICKA,ALE PORAD NECEJTIM POHYBY,MUZE TO PRIJD DIL,DEKUJI ZA ODPOVED

  2. Dobrý den chtěla bych se zeptat, dneska jsem byla na ultrazvuku a vyžadovala jsem fotku na které je 10cm je možné aby nenarozené dítě melo ve 21týdnu teprv 10cm nebo je to blbost ? jelikož když sem byla na ultrazvuku ve 13týdnu tak na fotce kterou sem dostala bylo 7cm. předem děkuji za odpověď 🙂

Zanechte odpověď