21. týden těhotenství: Poločas gravidity

Právě prožívaný 21. týden těhotenství pro vás znamená pomyslný poločas. Váš ještě nedávno štíhlý pas zmizel, a třebaže vám ještě bříško výrazně nevystupuje, těhotenské změny jsou na vašem těle již patrné. Miminko – už víte, jestli hoch či děvčátko – je čilé a vy můžete jeho pohyby snadno nahmatat. Máte za sebou ultrazvukové vyšetření a jestli právě nejdete do poradny,  21. týden těhotenství bude poměrně klidný.

Přestala jste být štíhlá

Kůže na břiše se vám napíná a dost možná začala i svrbět. Váš štíhlý dřík zmizel a trup má podobu „polínka“, ztratil se rozdíl obvodu boků a pasu. Děloha se vám začala posouvat nahoru. Některým nastávajícím maminkám výrazně vystoupne pupík. Buďte bez obav, po porodu se zase vrátí do původního vzhledu. Vaše ledviny musejí pracovat intenzivněji. Odpadní látky, které děťátko vylučuje, jsou přes placentu transportovány do vašich ledvin a spolu s vaší močí vyloučeny z těla.

21. týden těhotenství: Otoky a hemoroidy

Pro některé maminky znamená 21. týden těhotenství počátek problémů s otékáním končetin. Asi budete muset sundat snubní prstýnek a vzdát se i ostatních prstenů. Prsty na rukou, ale rovněž nohy, vám mohou začít otékat. Je to tím, že váš organismus ve větší míře zadržuje vodu. Právě prožívaný 21. týden těhotenství je dobou, kdy se tyto potíže začnou více projevovat. Jestliže vás otoky trápí tak, že to vyvolává „fukční“ potíže (ruce a nohy bolí, nemůžete v práci vykonávat drobné manuální úkony), sdělte své potíže ošetřujícímu gynekologovi.

Dbejte, aby vaše stravování odpovídalo změněným potřebám těla, a rovněž pozměněnému zažívání. Abyste předešla vzniku hemoroidů (naprosto nepochopitelně někdy označovaných jako „zlatá žíla“), jezte hodně ovoce, nenadýmavé zeleniny, celozrnné pečivo. A hodně se pohybujte: procházky, těhotenské cvičení, těhotenské plavání – 21. týden těhotenství je dobou, kdy tělu cílené procvičování velmi pomáhá.

Jak a kde budete rodit?

Protože je 21. týden těhotenství poměrně klidný, měla byste se zamyslet nad některými organizačními věcmi: jak budete chtít rodit, jestli si před porodem sjednáte pomoc duly, zda budete chtět mít partnera (nebo někoho jiného) u porodu, v které porodnici budete rodit (případně, že budete chtět darovat pupečníkovou krev, musíte vyhledat kde odběry provádějí a domluvit se  předběžně s nimi).

Miminko si vyrábí tkáně sliznic

Pro miminko znamená 21. týden těhotenství začátek období, kdy začíná sílit. Váží asi 300 gramů. Rádo si dumlá paleček a hraje si s pupeční šňůrou. Reaguje na vnější podněty: například když se leknete, lekne se také a odmění se vám kopnutím. Jeho tělíčko se stále zdokonaluje – pro 21. týden těhotenství je například  typické dokončení výstavby sliznic. Mozek už má sice diferencovánu bílou a šedou hmotu mozkovou, ale je hladký jako mýdélko – nemá ještě mozkové záhyby (závity).

Podívejte se také na popis 23. týdne těhotenství.

Zanechte odpověď