Když si budoucí maminka zaškrtne ve svém kalendáři 23. týden těhotenství, nikoho již nemusí na svůj stav upozorňovat. V 6. měsíci, do něhož 23. týden těhotenství spadá, získává ženské tělo výrazně těhotenské tvary – bříško se kulatí, prsa ještě víc zvětšují, na bocích a stehnech se začíná usazovat tuk. To je správné, všechno se děje ve prospěch děťátka.
Žena prožívající 23. týden těhotenství začíná být trochu nemotorná v pohybech: nastává problém s oblékáním punčoch a ponožek, těžko se sklání k obouvání bot. Nárůst její hmotnosti je někdy až skokový – třeba klidně pět kilogramů za týden. Zvětšené bříško jí občas ztvrdne, to se dostavují první stahy děložní svaloviny. Není to nic patologického, spíše se jedná o takový „trénink“ dělohy na budoucí porod. Těmto stahům se někdy říká „poslíčky“ a nijak nebolí, spíše jen zpočátku překvapí.
Učte se žít s „jiným“ tělem
Budoucí maminka by na sebe měla začít dávat větší pozor – změněná postava reaguje jinak na jindy běžné kolize – uklouznutí, podvrtnutí kotníku, uhýbání se překážkám – mohou končit pádem. Vyvolat předčasný porod ve 23. týdnu těhotenství je nebezpečné. Třebaže pediatři již dokáží zachránit takto „mladé“ děťátko, snahou každé maminky je donosit je až k přirozenému porodu. Miminko v této době váží asi půl kilogramu a měří necelých 30 centimetrů. Nabylo již pěkné, dokonalé podoby a na snímcích z pořízených při vyšetřování ultrazvukem vypadá jako panenka.
Přes veškerou opatrnost by maminka neměla zanedbávat pohyb na čerstvém vzduchu. Zejména v zimě je však třeba teple se oblékat. Boty s vysokým kramflíčkem už do konce těhotenství odložte.
Miminko potřebuje vápník
Děťátko ve 23. týdnu těhotenství roste a živiny si bere z matčina těla. Proto je třeba organismus posílit zvýšenou dodávkou některých minerálů, prvků a vitamínů. Optimální je jíst vyváženou stravu bohatou na vápník, aby se miminku dobře vyvíjely kosti. Jestliže chcete stravu obohatit o nějaké uměle vyráběné potravinové doplňky, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem.
To se týká rovněž přípravků na zažívání, 23. týden těhotenství vám totiž možná přinese i trochu nepříjemné pálení žáhy způsobené měnícími se poměry ve vašich útrobách. Rostoucí děloha mění polohu žaludku. Jestliže vás někdy pobolívají žebra – zejména když miminko „kope“, lehněte si na chvíli na bok, bolest pomine.
23. týden: Pozor na strie a křečové žíly
Velkou pozornost věnujte pokožce břicha a stehen. Prudký nárůst objemu někdy způsobí tak zvané pajizévky – strie. Jestliže si sama nevíte rady, jak jim předcházet a čím kůži promazávat, zeptejte se asistentky v poradně nebo v lékárně.
Další komplikace, které může 23. týden těhotenství přinést, je nebezpečí vzniku křečových žil a hemoroidů, a to zejména tehdy, má-li k těmto neduhům rodinné předpoklady. Křečovým žilám zabrání speciální punčochy. I o jejich nošení se poraďte v ordinaci.
Podívejte se také jak probíhá 30. týden těhotenství.