24. týden těhotenství: Věnujte péči kůži na kritických místech svého těla

Odpočítáváte právě 24. týden těhotenství. Miminko ve vaše lůnu váží asi půl kilogramu. Jenže právě tolik vy nabíráte každý týden! To nevadí, a ani kdyby to bylo o maličko víc. Vaše tělo se připravuje na důležitý úkol. A další úkoly čekají na vás samotnou, nezapomeňte, že 24. týden těhotenství se počítá mezi poslední týdny druhého trimestru a do narození děťátka už zbývají jen tři kalendářní měsíce.

Jezte jen za jednoho, ale kvalitně

Při pravidelné kontrole u gynekologa vás ve 24. týdnu těhotenství asi čeká vyšetření k vyloučení těhotenské cukrovky (jestliže jste se s lékařem nedomluvila jinak). Jako obvykle vám bude změřen krevní tlak a budete zvážena. Vaše tělesná hmotnost nyní stále ještě stoupá, a to asi o půl kilogramu za týden. Nemělo by to být víc, jestliže máte větší chuť k jídlu, tlumte ji něčím málo kalorickým – nenadýmavou zeleninou a ovocem například. Nepodléhejte mýtu, že „jíte za dva“. Jíte jen za jednu, ale těhotnou. Takže dbejte na kvalitu víc než na množství.

24. týden těhotenství – pozor na strie

Kůže na břichu se vám napíná a někdy svědí – věnujte jí ve 24. týdnu těhotenství pozornost. Promazávejte ji krémy, které zabrání vzniku strijí – v lékárně vám poradí, jaký si vybrat. Nezapomeňte si pořídit větší, pohodlné spodní prádlo, 24. týden těhotenství je k tomu vhodná doba. Prádlo by mělo by být z přírodních materiálů, nejlépe z bavlny. Budete už jistě potřebovat i větší podprsenku. Při výběru hleďte spíše na pohodlnost než na krajkové zdobení. Stejnou péči jako kůži na břichu věnujte i svým prsům.

Miminko je živorodé, 24. týden znamená mezník

Děťátko ve 24. týdnu těhotenství váží 480 až 600 gramů. Jeho oči jsou sice ještě stále za pevně zavřenými víčky, ale již jsou dokonale vyvinuté. Jen barva očí ještě není jasná, pigment dosud chybí. Kromě plic jsou už plně připraveny všechny orgány. Kůže děťátka se zdá být červená, ale není, to jí prosvítají žíly s krví. Kůže sama je ještě průhledná a bez podkožního tuku.

V matčině děloze má zatím dost místa k pohybu, a tak je čilé – možná čilejší, než by vám někdy bylo milé. Zkušené porodní „báby“ radí lehnout si na levý bok, když je miminko v břiše příliš nepokojné a kope maminku do žeber.

Kdyby se stalo něco nepříjemného a miminko by chtělo by předčasně na svět, již by se nemluvilo o potratu, ale o předčasném porodu. Jsou případy, a není jich málo, že pediatři dokázali i drobečka, který měl za sebou 24. týden, zachovat při životě. Vy však udělejte všechno pro to, aby se něco podobného nestalo. Děťátko je sice od 24. týdne životaschopné, ale vcházelo by na svět s obrovským hendikepem, který by jen těžko překonávalo. Buďte na sebe opatrná.

Podívejte se také na popis 25. týdne těhotenství.

Zanechte odpověď