25. týden těhotenství je velmi důležitý pro matku i dítě. Zatímco ženu čeká poněkud nepříjemné, ale nezbytné vyšetření, miminko v děloze pokračuje ve svém bouřlivém vývoji. Těhotenství začíná vstupovat do své nejpříjemnější fáze.
25. týden těhotenství z pohledu matky
25. týden těhotenství je jen krůček vzdálený od začátku III. trimestru. Gravidita na vás tedy začíná být znát. Těhotenské bříško roste a vy se začínáte cítit unavená a nezvládáte už všechno na plno jako dřív. Musíte se začít více šetřit. Velikost dělohy je nyní taková, že ji doktor může pohodlně prohmatat a určitě tak polohu miminka.
Tělesné změny
Průměrný váhový přírůstek od počátku až do 25. týdne těhotenství se pohybuje okolo 5 kilogramů, do konce těhotenství se ale může ještě zdvojnásobit. Běžná je v tomto období i zvýšená chuť k jídlu, kterou někdy doprovází pálení žáhy. Setkat se můžete i se začínajícími bolestmi zad.
Další známky pokročilého těhotenství jsou ovšem o poznání příjemnější. Ve vašem těle obíhá větší množství krve, takže pleť vypadá růžovější a zářivější. Vlasy mají zdravý lesk a větší objem. Bohužel jde jen o dočasný efekt, který způsobuje vyšší hladina těhotenských hormonů zabraňující vypadávání vlasů.
Těhotenská cukrovka
25. týden těhotenství je zároveň signálem pro lékaře, aby vám vystavil žádanku na glukózový toleranční zátěžový test, tzv. OGTT. Jde o poněkud nepříjemnou proceduru, při které musíte v nemocnici na lačno vypít glukózový roztok a vydržet dvě hodiny do odběru krve. Mdloby nebo silné nevolnosti nejsou mezi těhotnými ženami výjimkou, proto si pokud možno opatřete doprovod. Test OGTT spolehlivě odhalí ženy postižené tzv. těhotenskou cukrovkou, která by mohla narušit vývoj miminka. Léčba obvykle spočívá v nasazení přísnější diety. Těžké případy se léčí podáváním inzulinu.
25. týden těhotenství z pohledu dítěte
Dítě v děloze pokračuje v růstu a začínají se vyrovnávat disproporce mezi obličejovou a mozkovou částí hlavičky. Obličej se zvětšuje, formují se kosti horní a dolní čelisti a dochází k zakládání zubů. Dbejte proto v tomto období na zvýšený příjem vápníku. Oční víčka ještě nejsou úplně proříznutá, ale oči již zaujímají v obličeji svou definitivní polohu.
Vývoj plic
25. týden těhotenství je velmi důležitý pro vývoj plic. Vytváří se tzv. průduškový strom a v plicních sklípcích se začínají tvořit alveoly. Dítě již provádí primitivní dýchací pohyby. Zároveň přijímá i vylučuje plodovou vodu, což může někdy vést ke škytavce.
Komunikace s dítětem
Dítě měří od temene k zadečku zhruba 22 cm a váží zhruba 700-760 gramů. Jeho sluch je již velmi dobře vyvinutý, 25. Týden těhotenství je proto velmi vhodný pro zahájení cílené komunikace s dítětem. Miminko rozeznává především známé hlasy rodičů či sourozenců posazené do větších výšek vyjadřujících radost. V mozku plodu se začínají vytvářet první trvalé spoje, které umožní dítěti pamatovat si tyto informace i po narození. Zapamatován známých hlasů významně urychluje adaptaci novorozence v prvních několika týdnech života.
Podívejte se také na 29. týden těhotenství.