Pomalu se blíží nástup na mateřskou dovolenou. 26. týden těhotenství znamená pro pro ženu stále více omezení v běžném životě. Bříško oroste a začíná překážet. Zvětšující se děloha má často na svědomí také velmi nepříjemný problém – inkontinenci.
26. týden těhotenství z pohledu matky
Vrchol dělohy nyní dosahuje asi 7 cm nad pupek. Děloha se velikostí blíží fotbalovému míči a začíná významně omezovat pohyb ženy. Dostavují se problémy s dýcháním a to i u žen, které se před otěhotněním pravidelně věnovaly nějakému sportu či cvičení.
Dýchání se zrychluje. Během celého těhotenství vzroste počet jednotlivých nadechnutí zhruba o 8-10 za minutu oproti normálnímu stavu. Během stejného časového období proto žena vdechuje asi o 50% více vzduchu než obvykle. Důvodem je vyšší poptávka těla a vyvíjejícího se plodu po životodárném kyslíku.
Rostoucí děloha ale zároveň tlačí na bránici, takže se kapacita plic s pokročilejším těhotenstvím zmenšuje. Právě zde je třeba hledat příčinu zadýchávání a dechové nedostatečnosti.
Výčet problémů tady ale zdaleka nekončí. 26. týden těhotenství může ženu zaskočit i nepříjemným pálením žáhy. Pálení se dá velmi dobře předejít za pomoci odpočinku s podloženou hlavou, nebo sklenicí teplého mléka či konzumací malého banánu.
26. týden těhotenství – problém inkontinence
26. týden těhotenství přináší často ženám další nepříjemné překvapení – malé úniky moči při smíchu, kýchnutí nebo při vyšší fyzické zátěži. Jde o tzv. stresovou inkontinenci a opět ji má na svědomí rostoucí objem dělohy. První pomocí jsou intimní vložky a Kegelovy cviky, které se ostatně vyplatí cvičit po celou dobu těhotenství a v období šestinedělí. Pak by měla inkontinence zmizet nejpozději po této době.
26. týden těhotenství z pohledu dítěte
Dítě se neustále vyvíjí, nyní má již stejné tělesné proporce jako při porodu. Váha se pohybuje okolo 700 g a délka mezi 34-37 cm. Celková míra se nyní počítá součtem délek hlavičky, trupu a nožiček, zatímco předtím šlo jen o délku hlavy a trupu.
26. týden těhotenství znamená pro dítě především neustálý vývoj smyslů. Rostoucí mozek umožňuje jednotlivé vjemy vstřebávat, vyhodnocovat a pamatovat si je. Nejdůležitějším smyslem je zrak. Modré oči dítěte jsou již trvale otevřené a reagují na světlo a tmu. Zbarvení duhovky je jen dočasné a u většiny dětí se po porodu změní.
Dítě také velmi dobře slyší (plodová voda přenáší zvuk) a začíná reagovat na ruku položenou na bříšku. Úlek a odtažení brzy vystřídá snaha trefit se do náhle zastíněného místa nožičkou.
Tělíčko dítěte vypadá stále ještě svraštěle. Kůže už není průsvitná, ale začíná se zabarvovat dočervena. 26. týden těhotenství znamená již téměř ukončený vývoj vnitřních orgánů, nadále rostou hlavně plicní sklípky. Tělo se nyní především snaží nabrat co největší tukové zásoby, které mu po porodu umožní lepší regulaci tělesné teploty.
Podívejte se také na následujicí 27. týden těhotenství.