Pro nastávající maminku znamená toto období významnou změnu. Zvětšující se bříško je už hodně vidět a změna šatníku začíná být nezbytná. 27. týden těhotenství je také počátkem III. trimestru gravidity. Začínají se objevovat nové problémy.
27. týden těhotenství z pohledu matky
Rostoucí objem bříška je pravděpodobně nejvýraznějším znakem tohoto období. Pokud jste to ještě neudělala, vyřaďte z šatníku všechny upnuté věci (např. jeansy), které brání plynulému proudění krve v pánevní oblasti. Vhodná doba je i na nákup podprsenky. Vybírejte modely se širokým ramínky, které se nezařezávají do ramen. Dobře zvolená podprsenka vám později ušetří spoustu problémů.
27. týden těhotenství a týdny následující po něm jsou velmi náročné pro váš žilní systém v dolních končetinách. Díky jeho nadměrnému namáhání se začínají objevovat křeče. Doporučené vyšší dávky magnezia obvykle nepomohou. Důležitý je spíše dostatek odpočinku a podložené nohy. Pomáhá také spaní na levém boku. Naopak ležení na zádech je naprosto nevhodné!
Průměrný váhový přírůstek nastávající maminky je v tomto období asi 6 kg, ale v normě je cokoli mezi 4-11,5 kg. 27. týden těhotenství může přinést také problémy se zažíváním. Jezte stravu bohatou na vlákninu jako prevenci zácpy a proti pálení žáhy se braňte odpočinkem na gauči s podloženou hlavou.
27. týden těhotenství z pohledu dítěte
Začátek třetího trimestru je pro miminko velmi důležitý. 27. týden těhotenství pro něj znamená trvalé otevření očí. Svoje okolí může tedy kromě sluchu, hmatu a chuti zkoumat i dalším smyslem. Mozek dítěte se rychle vyvíjí a vědecké experimenty dokazují, že dítě se už začíná učit a pamatovat si. Právě teď je vhodný čas pro pouštění klidné příjemné huby, která bude vaše dítě uklidňovat i po narození.
27. týden těhotenství přináší miminku i další pozitiva. Začíná se objevovat podkožní tuk, i když kůže dítěte je pořád slabá a vrásčitá. Tvoří se pevné plochy nehtů na prstech rukou i nohou. Zvyšuje se počet plicních sklípků a dítě už pravidelně vdechuje a vydechuje plodovou vodu.
27. týden těhotenství znamená pro dítě také počátky vzniku pravidelného denního režimu, který obvykle kopíruje režim spánku a bdění budoucí maminky. Někdy se stane, že se žena uloží k odpočinku a děťátko se vzbudí a začne se vrtět. Nelekejte se, možná to znamená, že jste si lehla špatně. Zkuste změnit polohu a drobeček se nejspíš brzy uklidní. Dítě často utěší i vaše ruka položená na břiše a klidný tichý hlas.
Od hlavičky k zadečku měří nyní dítě asi 37 cm a váží zhruba 800-900 gramů. Zatím se ještě může v děloze pohybovat, ale jak poroste, začne mu být už velmi brzy těsno, takže se nejpozději do dvou až tři týdnů otočí do polohy hlavou dolů, i když některá především menší miminka tuto pozici mohou zaujmout až těsně před porodem.
Podívejte se také na 29. týden těhotenství.