28. týden těhotenství: Budoucí maminka začne navštěvovat předporodní kurz

Sedmý měsíc, tedy 28. týden těhotenství, znamená začátek poslední třetiny gravidity. Asi už zcela vyměníte šatník za pohodlné těhotenské oblečení. V noci vás občas budou chytat křeče do nohou. Možná vás začne trápit zácpa. Budete muset na sebe dávat velký pozor – změněná hmotnost vás učiní nemotornou. Dítě už je v tuto dobu sice „jakžtakž“ životaschopné, ale předčasný porod je špatnou vstupenkou do života.

Vybíráme těhotenské oblečení

Jestli jste tak dosud neučinila, budete se muset vypravit na nákup těhotenského oblečení. Nejprve by možná bylo vhodné podívat se na stránky nějakého specializovaného magazínu nebo e-shopu, které se speciálně věnují módě pro těhotné. Zvážíte, co je praktické, hřejivé nebo naopak vzdušné, slušivé a cenově přijatelné. Měla byste mít na mysli, že vy jste v tomto případě až na druhém místě, na prvním je děťátko ve vašem lůně. Jemu především by mělo být podřízeno vaše oblečení pro finální část těhotenství. Když budete mít jasno, co byste si asi tak představovala, vypravte se na nákupy. Při vší úctě k e-shopům, asi by to chtělo vybraný obleček vyzkoušet. Budete muset vybírat oblečení ne pouze pro 28. týden těhotenství, ale na delší dobu, takže nějaká rezerva bude nutná.

Některým budoucím maminkám se nechce moc utrácet za oděvy, které budou nosit jen tři měsíce. Proto není vůbec neobvyklé vypůjčit si nějaký kousek šatstva pro těhotné od dobré kamarádky nebo příbuzné.

Pořídíte si těhotenský pás?

Těhotné ženy si v poslední době oblíbily tak zvané těhotenské pásy. Zdravotní těhotenský pás podpírá břicho, chrání je před velkými otřesy, ulevuje tíži namáhaným zádům, takže právě probíhající 28. týden těhotenství představuje ideální čas případně si jej pořídit. Zdravotní těhotenský pás je vyráběn z elastického materiálu (většinou směs bavlny s příměsí pružného vlákna). Zdravotní těhotenské pásy se dají koupit v prodejnách se zdravotnickými potřebamoi, ve větších lékárnách nebo v lékárenských e-shopech.

28. týden těhotenství: Přihlaste se do kurzu

O dalších oděvních doplňcích pro budoucí maminky se více dozvíte v předporodním kurzu, 28. týden těhotenství je nejlepší čas začít nějaký navštěvovat.

Reálně uvažujte o porodnici, případně se rovnou zajděte do některé podívat. Personál vám po domluvě jistě umožní prohlídku.

Miminku se ještě ani trochu nechce na svět

Dávejte na sebe pozor. Změněné proporce a hmotnost vás někdy zaskočí: můžete uklouznout, upadnout, smeknout se ve vaně, břichem narážet do nábytku…

I když je ve 28. týdnu těhotenství vaše děťátko tak z 85 procent životaschopné, respektive udržitelné při životě, byl by to krutý začátek života.

Tabulky průměrných hodnot uvádějí pro 28. týden těhotenství délku miminka od hlavičky po paty  asi 37,6 centimetru a  váhu něco pod jeden kilogram. Jeho kůže začíná být růžová (tvoří se mu podkožní tuk), mrká očními víčky. Jeho plíce nejsou vyvinuty, ale kdyby se narodilo ve 28. týdnu těhotenství, dokázalo by již za podpory plicního ventilátoru dýchat.

Víte, že…

… někteří badatelé jsou přesvědčeni, že si určité vzpomínky z tohoto období dokáže jedinec uchovat v paměti? Každopádně je prokázáno, že ve 28. týdnu těhotenství dítě rozlišuje pocity libé a nelibé a cítí bolest.

Zanechte odpověď