29. týden těhotenství

Vstupujete do závěrečného třetího trimestru. 29. týden těhotenství je důležitý zejména pro dítě v děloze. Začíná přibírat na váze, dává o sobě vědět silným kopáním a konečně začíná vidět. Nastávající maminka se musí v tomto období začít více šetřit. Bříško se zvětšuje a některé činnosti se stávají obtížnými.

29. týden těhotenství z pohledu matky

Nejvýraznějším projevem tohoto období je rozhodně zvětšující se bříško a vystupující pupík. Váš váhový přírůstek by se měl pohybovat okolo 7-8 kg. Kůže na břiše a na prsou se díky tomu napíná a dochází k vzniku pajizévek neboli strií. Pokožku proto natírejte zvláčňujícími krémy, které vznik strií významně omezí. Ne vždy lze ale vznik strií ovlivnit. Významnou úlohu zde totiž hrají i genetické faktory.

I výstup do několika schodů vás zadýchá a vyčerpá. Mohou se objevovat i první bolestivé stahy dělohy, tzv. poslíčky. Nejsou nebezpečné, pokud se neobjevují častěji než 5x denně. V opačném případě se určitě svěřte svému gynekologovi.

Problém kvalitního spánku

Váha dítěte tlačí na močový měchýř a nutí vás k častějšímu močení a to i v noci. 29. týden těhotenství je proto velmi vhodnou dobou k revidování vašich spánkových návyků, abyste se alespoň trochu vyspala. Vyhýbejte se poloze na zádech, která může způsobovat snížení tepové frekvence a nízký krevní tlak. Spěte nejlépe na levém boku. Tato malá změna pozitivně ovlivní váš krevní oběh, trávení, funkci jater i ledvin na samozřejmě také kvalitu spánku. Pro větší pohodlí si můžete mezi kolena vložit malý polštář.

Pohybová aktivita miminka

29. týden těhotenství budoucí maminky vítají hlavně proto, že pohyby miminka začínají být velmi zřetelné. Bez problémů odhadnete, kde má zrovna nožičky, hlavičku či zadeček. Pokud položíte na holé břicho dlaň, dítě se do ní pokouší trefit nožičkou. Ale pamatujte si, že takto staré dítě prospí zhruba 95% dne, takže není na místě panikařit, pokud několik hodin neucítíte ani zavrtění.

29. týden těhotenství z pohledu dítěte

Miminko v děloze váží přibližně 1150 gramů a měří asi 40 cm. Jeho vývoj je téměř dokončený, v následujících týdnech bude především přibírat na váze. Tělesný tuk totiž umožní dítěti po narození lépe udržovat tělesnou teplotu.

Vývoj smyslů

29. týden těhotenství přináší dítěti nové smyslové vjemy. Oči, které až dosud chránila před plodovou vodou slepená oční víčka, se poprvé otevřou. Zornice začínají reagovat na světlo. Sluch se zdokonaluje a hotový je i hmat a chuť.

V doposud hladké šedé mozkové kůře se začínají objevovat první závity a vznikají myšlenková spojení. Už několik předchozích týdnů vnímalo dítě vaše hlasy a nyní si je začíná i pamatovat. Mluvení na bříško proto není jen nějakou zženštilou úchylkou, jak se někteří muži domnívají. Zvuk hlasu vytváří první pevnou vazbu mezi matkou a dítětem. Ale miminko dokáže po narození rozpoznat i hlas tatínka nebo sourozenců, jestliže na něj často mluví.

Poloha hlavou dolů

Většina dětí se v této době již obrací hlavou dolů. Ale není-li tomu u vás tak, nezoufejte. 29. týden těhotenství je teprve začátkem III. trimestru, takže do porodu je ještě času dost. Pouhá 3% dětí se před porodem neotočí, těm ostatním se to dříve nebo později povede.

Podívejte se také na 30. týden těhotenství.

Zanechte odpověď