30. týden těhotenství: Dítě již reaguje na zvukové podněty

30. týden spadá do 8. lunárního měsíce těhotenství. V tomto období již těhotná žena vnímá pohyby plodu, snaží se s dítětem komunikovat, přijímá jej jako nový přírůstek do rodiny a často si představuje, jak bude vypadat a jaké bude mít vlastnosti. A v mnoha případech již nenarozenému děťátku spolu s partnerem vybírá vhodné jméno.

Nenarozené děťátko většinu času prospí

Ve 30. až 31. týdnu těhotenství děťátko začíná pohybem reagovat na zvukové podněty. Odborné knihy říkají, že nenarozené miminko ve 30. až 31. týdnu těhotenství většinu času prospí. Pokud nespí, má otevřené oči, pro něž je typická tmavě modrá duhovka. Někteří lékaři tvrdí, že dítě ve 30. týdnu dokáže již očima sledovat zdroj světla. Zrak se mu ovšem bude dále vyvíjet i po narození.

Ve 30. týdnu těhotenství plod měří zpravidla 39 centimetrů a váží kolem 1,3 kilogramu. V tomto období navíc dítě rychle přibývá na váze a toto tempo si udrží až do narození.

Časté bolesti zad

Pro ženy v 30. týdnu těhotenství jsou typické časté bolesti zad. Proto by měly pravidelně provádět balanční cvičení na nafukovacím míči, které mimo jiné dokáže aktivovat hluboké svaly zádové nebo uvolnit dolní část zad. Proti bolestem zad rovněž pozitivně působí těhotenská jóga a plavání.

Ženy ve 30. týdnu těhotenství, které chtějí zamezit častým a nesnesitelným bolestem zad, by rovněž neměly nosit vysoké podpatky, zvedat těžké náklady, anebo se ohýbat. Těhotná žena trpící bolestmi zad by si také měla pořídit vyztuženou matraci a podkládat si záda polštářem.

Nepříjemná zácpa

Kromě bolesti zad si těhotné ženy v tomto období často stěžují i na zácpu. Aby se jí zbavily, měly by začít konzumovat větší podíl potravin obsahujících vlákninu – jako třeba ovoce, zeleninu, cereálie a celozrnné pečivo, a denně vypít minimálně 2,5 litru čisté neperlivé vody. I když těhotná žena tato pravidla dodržuje, a přesto ji zácpa nadále trápí, může vyzkoušet lněné semínko, psyllium nebo případně, po poradě se svým lékařem, projímadlo gutalax.

Pozor na posilování břišních svalů

Jestliže se žena během těhotenství pravidelně věnuje těhotenskému tělocviku, měla by po 30. týdnu těhotenství vynechat posilování břišních svalů i posilování pánevního dna. V rámci těhotenského tělocviku po 30. týdnu těhotenství je ideální volit spíše cviky dechové a uvolňovací, díky nimž se snáze připraví na porod.

Testy na žloutenku typu B i na HIV

Ultrazvukový screening se provádí nejen ve 20. až 22. týdnu těhotenství, ale i ve 30. až 32. týdnu těhotenství. Cílem vyšetření, jehož výsledek se zapisuje do těhotenské průkazky, je získat přesné informace o vyvíjejícím se plodu – kontroluje se jeho růst, poloha a velikost, i poloha samotné placenty.

V 30. až 32. týdnu těhotenství se provádějí rovněž krevní testy. Zkoumá se krevní obraz a u těhotných žen, které jsou Rh negativní nebo mají krevní skupinu 0, se opakuje vyšetření titru erytrocytárních protilátek. Krev je mimo jiné vyšetřována i na přítomnost žloutenky typu B a viru HIV.

Podívete se také na 36. týden těhotenství.

Zanechte odpověď