31. týden těhotenství: Žena se musí vypořádat s prosakujícím mlezivem

V práci už docela bez skrupulí rovnáte své věci do přepravky a vyprazdňujete zásuvky. Ještě týden a se všemi se rozloučíte. Už se nemůžete dočkat, 31. týden těhotenství vám přináší únavu, těžkou pohyblivost a myšlenkovou nesoustředěnost. V 31.týdnu těhotenství se už cítíte být na mateřské dovolené, i když na ni ještě minimálně týden musíte počkat. Vaše děťátko stále roste.

31. týden těhotenství: Mlezivo a kontrakce

Potíže, které 31. týden těhotenství přináší, se nijak neliší od potíží v předcházejíchc týdnech: žena je čím dál více unavená, vykonávat práci je pro ni obtížné, musí si chvílemi odpočinout. Proto je také odchod na mateřskou dovolenou stanoven na toto období. Zejména večer se projevuje únava, typická pro 31. týden těhotenství. Únavu způsobuje i už poměrně vysoká hmotnost ženy. Většinou do 31. týdne těhotenství přiberou tak devět až 15 kilogramů, a to už kostra zvyklá na menší zátěž pocítí.

Není to ovšem jen únava, čím se 31. týden těhotenství projevuje. Některým ženám začne z prsních bradavek (nebo také jen z jedné) vytékat mlezivo, první potrava pro děťátko. Zatím je spíše na obtíž a je třeba nějak elegantně se s ním vypořádat – do podprsenky si vložit malou plenku nebo kapesníček. První mléko nevymačkávejte ani se nepokoušejte je odstříkat, nepůjde to. Jen dbejte na osobní hygienu a omývejte si prsa masážní žínkou.

U některých žen sílí v 31. týdnu těhotenství „poslíčky“ (Braxtonovy-Hicksovy kontrakce), jak se říká nepravým, v podstatě tréninkovým děložním stahům. Ještě nevedou k porodu. Váš ošetřující lékař vám už zkrátil intervaly návštěv, na kontroly už asi chodíte po dvou týdnech.

31. týden těhotenství: Miminku narostly nehty

Pro děťátko 31. týden těhotenství neznamená žádný velký mezník. Je v tuto dobu spíše „vyšší štíhlé“ – sice už měří okolo 40 centimetrů, ale váží ještě málo – asi kilo a půl. V následujících týdnech se bude zakulacovat a přestane se tolik pohybovat – jak poroste, bude mu ubývat životního prostoru. V matčině těle se už dobře zabydlelo – má svůj denní rytmus, který maminka pociťuje dobou, kdy se děťátko intenzívně hýbe a kdy je naopak klid.

Příští (a poslední) ultrazvukové vyšetření prokáže, že už je otočeno hlavičkou dolu. Kdyby ještě nebylo, 31. týden těhotenství ještě není doba, kdy by nemohlo dojít k přirozenému otočení.

Miminko ještě nemá vyvinuté plíce, ostatní orgány již ale dokonale pracují. Jeho mozek se stále zvětšuje. Na rukou a na nohou mu v 31. týdnu těhotenství už narostly nehty, ale zatím jsou ještě měkké, nezrohovatělé. Nebojte, nepoškrábe se jimi. Kdyby došlo k nějaké nenadálé nepříjemné situaci a vaše děťátko by se muselo narodit předčasně, je podle odborníků 95 procent jistoty, že by přežilo.

Podívejte se také na 32. týden těhotenství.

Zanechte odpověď