32. týden těhotenství: Většina žen nastupuje na mateřskou dovolenou

S úlevou jste za sebou zavřela dveře pracoviště. Ano, 32. týden těhotenství vám už dává možnost odejít na mateřskou dovolenou. Vaše děťátko přijde na svět za osm týdnů. Budete mít dost času věnovat se přípravě na jeho narození. K lékaři začnete chodit častěji.

Konečně mateřská!

Pro zdravou budoucí maminku je 32. týden těhotenství mezníkem, po kterém může odejít na mateřskou dovolenou (osm až šest týdnů před plánovaným porodem vypočítaným na začátku těhotenství podle data posledních měsíčků).

Většina žen tuto možnost vítá – pokročilé těhotenství způsobuje, že se rychleji unaví, nemohou vykonávat všechny fyzické práce a velmi rády si v průběhu dne odpočinou na lůžku, což v zaměstnání není možné. Spánkem přes den vyrovnávají deficit způsobený noční nespavostí, kterou těhotné ženy v posledních měsících trpí.

Miminko roste a je čilé

Maminky prožívající 32. týden těhotenství často trápí bolesti zad nebo oteklé končetiny. Jejich váhový přírůstek je průměrně deset kilogramů a tělo se stává čím dál víc nemotorné. Nárůst hmotnosti budoucí rodičky už nebude tak razantní, 32. týden těhotenství přináší asi půlkilogramový váhový přírůstek, a tak tomu bude až do konce těhotenství. Ovšem podstatná část této váhy musí být připočtena miminku.

Pro ně je 32. týden těhotenství obdobím rychlého růstu. V tuto dobu už měří více než 40 centimetrů a váží od 1,7 do dvou kilogramů. Na rukách a nohách mu narostly nehty. Zbavuje se lanuga (ochlupení) a na hlavičce se mu začínají vytvářet vlasy, obočí a řasy. Je velmi čilé, což maminka někdy pociťuje trochu bolestivě.Sice ještě nemá dostatečné zásoby podkožního tuku, ale v případě nehody by předčasný porod přežilo bez větší újmy. Přesto na sebe buďte opatrná, abyste děťátku zajistila optimální podmínky k vývoji a pro přirozený příchod na svět.

Do poradny pro těhotné nyní budete docházet častěji. Bude vám znovu vyšetřena krev, aby mohl lékař zkontrolovat tvorbu protilátek a váš krevní obraz. Rovněž bude proveden test na přítomnost venerických nemocí (syfilis) a AIDS.

32. týden těhotenství: Doba klidu a pohody

Nástupu na mateřskou dovolenou a zatím ještě relativní pohyblivosti můžete využít k přípravám na příchod nového člena vaší domácnosti. Můžete se zabývat přípravou výbavičky, úpravou místa pro postýlku, přebalování, koupání a podobně. Zajděte si ke kadeřníkovi, nechte si třeba zkrátit vlasy (výhody krátkého účesu potvrdí většina maminek). Přečtěte si knihy a zhlédněte filmy, na které léta nebyl čas. Máte poslední klidné týdny před sebou, naplňte je tedy samými příjemnými zážitky.
Věřte, že na 32. týden těhotenství budete později vzpomínat jako na jedno z nejpříjemnějších období v životě.

Přečtěte si také článek o 35. týdnu těhotenství.

Zanechte odpověď