Osmý měsíc těhotenství s sebou nese několik podstatných změn. Rostoucí bříško začíná ženě stále více překážet, objevují se otoky nohou a zhoršuje se dechová nedostatečnost. 33. týden těhotenství navíc většinu miminek otočí hlavou dolů. Takže přibudou nepříjemné kopance do ženina podžebří.
33. týden těhotenství z pohledu matky
Přibývající hmotnost a zvětšující se bříško začínají přinášet nejrůznější problémy. Zhoršuje se koordinace, výšlap do schodů je nutné rozdělit na více částí a některé ženy si nemohou zavázat ani tkaničky u bot. Těžiště těla se posunuje stále více dopředu. Důvodem je především rostoucí objem plodové vody obklopující dítě.
Rostoucí děloha tlačí na bránici a přináší problémy s dýcháním. Především hluboké nadechnutí do břicha je problém, to ale neznamená, že by dítě nebo žena trpěly nedostatkem kyslíku. Dechová frekvence se totiž během těhotenství zrychlí. 33. týden těhotenství také mnoha ženám nadělí nepříjemné otoky nohou. Nejhůře jsou na tom ženy, které prožívají toto období v létě. U nich se mohou objevit také návaly horka a především zvýšená poptávka po tekutinách.
33. týden těhotenství – nebezpečí preeklampsie
Otoky nohou jsou v tomto období běžné. Důležitý je proto odpočinek se zvednutými končetinami podloženými polštářem. Někdy se ale otoky objeví i v obličeji nebo na rukou. Tento stav už normální není, může se jednat o velmi nebezpečnou preeklampsii, která ohrožuje matku i dítě nedostatkem kyslíku a dalšími závažnými komplikacemi. Jediným řešením preeklampsie je porod, ale 33. týden těhotenství je pro vývoj dítěte velmi příznivý. Není se tedy čeho bát.
Většina dětí v tomto týdnu obrací hlavičkou dolů ,ale nestane-li se tak, není důvod k panice. Do porodu to stihne většina z nich (96%).
33. týden těhotenství z pohledu dítěte
Dítě v děloze již dokáže používat většinu svých smyslů. Vidí a slyší lépe, než si pravděpodobně myslíte. Reaguje na známé podněty (váš hlas, hudbu apod.), hmatem zkoumá nejbližší okolí a podle světla pronikajícího děložní stěnou dokáže rozlišit období spánku a bdělosti.
33. týden těhotenství znamená pro dítě také už víceméně pravidelné pohyby. Každé dítě je jinak aktivní, ale většina nenarozených dětí jednoduše kopíruje spánkový rytmus matky. Zde je důležité, aby se žena vyhnula co nejvíce ponocování, jinak hrozí, že dítě bude po porodu více aktivní v noci.
Růst dítěte je již téměř ukončený, nyní měří asi 44 cm a váží asi 2 kila. Objevují se pravidelné dýchací pohyby jako příprava na porod. Tělíčko se nyní jen obaluje tukem. Kosti jsou v tomto období zcela vyvinuté, ale zatím poměrně měkké. Obzvláště to platí pro kosti hlavičky, které zcela srostou až v období dospívání. Měkká struktura kostí zajišťuje hladký průběh porodu.
33. týden těhotenství znamená pro ženu také menší úpravu jídelníčku. Ten by nyní měl obsahovat hodně mléka a mléčných výrobků, které dodají dítěti tolik potřebný vápník pro pozdější zpevnění kostry.
Podívejte se také na následujicí 34. týden těhotenství.