34. týden těhotenství

První polovina III. trimestru znamená pro matku příjemnou úlevu. Stach z předčasného porodu je otupen poznáním, že miminko je již dostatečně životaschopné a případný dřívější příchod na svět pravděpodobně přežije bez následků. Dítě o sobě dává matce pravidelně vědět a začíná kopírovat její rytmus spánku a bdění.

34. týden těhotenství z pohledu matky

Přibírání na váze stále pokračuje. Průměrný váhový přírůstek činí 11 kg, ale v normě je jakékoliv číslo mezi 8-16 kg. 34. týden těhotenství udržuje vaše bříško ještě ve zvednuté poloze, ale v následujícím týdnu až dvou začne děloha sestupovat dolů a připravovat se na porod.

Nepravidelné kontrakce dělohy, tzv. poslíčky, se objevují stále častěji. Jejich frekvence ale nesmí překročit 4 stahy za hodinu, jinak může jít o známku předčasného porodu. V takovém případě vyhledejte lékaře.

Potřeba kvalitního spánku

Nedostatek spánku se začíná projevovat naléhavěji než dřív. Myslete už na blížící se porod a pro jistotu se po obědě na chvilku natáhněte. Nemusíte spát, ale zavřete oči a pokuste se úplně vypnout. 34. týden těhotenství znamená pro některé ženy začátek období nepříjemných nočních můr o porodu, i když tyto sny se mohou objevit i dříve. Jde o zcela běžný projev psychiky rozjitřené těhotenskými hormony. Špatné znamení nebo nedostatečnou připravenost na porod v nich nehledejte.

Sledování pohybů miminka

Pohyby miminka začínají být pravidelné a střídají se při nich období aktivity s obdobím klidu. Někteří doktoři doporučují každý den zkontrolovat vitalitu miminka počítáním pohybů. V klidu vleže nebo v sedě na boku počítejte, kolikrát se miminko pohne. 10 pohybů během dvou hodin je zcela v normě, obvykle ale tento počet zjistíte mnohem dříve.

Ve své stravě dbejte především na větší příjem železa, protože organismus dítěte si začíná vytvářet jeho zásoby. Jestliže nepřijmete dostatek železa v potravě, vezme si ho dítě z vašich kostí.

34. týden těhotenství a nástup na mateřskou dovolenou

Konec tohoto týdne je termínem nástupu na mateřskou dovolenou. Nicméně vy byste měla mít všechny potřebné doklady vyplněné o něco dříve. Se vším potřebným vám určitě poradí váš gynekolog.

34. týden těhotenství z pohledu dítěte

Dítě v děloze nyní rychle přibírá na hmotnosti a toto tempo mu vydrží až do porodu. Díky podkožnímu tuku se jeho pokožka postupně vyhlazuje a tělíčko přestává působit křehkým dojmem. Pokračuje vývoj nervové a plicní soustavy.

Lebka plodu je tvořena kostěnými šupinami spojenými vazivovými blánami, které zajišťují snadný průchod porodními cestami. Těmto blánám se říká fontanely a po narození jsou postupně nahrazovány kostí.

Váha je důležitá

Váha dítěte se pomalu začíná blížit té porodní. Již nyní dokáže lékař z ultrazvuku poznat, jestli se vám narodí mrňousek nebo cvalík. 34. týden těhotenství znamená pro plod váhu 2200 g a délku 34 cm. V případě předčasného porodu nehrozí dítěti žádné vážnější problémy, i když si nejspíš několik dní pobude v inkubátoru.

Podívejte se také na následujicí 35. týden těhotenství.

Zanechte odpověď