35. týden těhotenství: Ze všeho nejdůležitější je klid

Devátý měsíc těhotenství (35. týden) by měl nastávající maminku zastihnout v plné připravenosti
k porodu.
Měla by dobře znát zdravotní stav svůj i svého děťátka a pro oba mít připraveno zavazadlo s potřebami do porodnice. Jsou vyřešeny otázky kdo a do kterého zařízení ženu k porodu odveze.
Pro budoucí maminku znamená 35. týden těhotenství začátek posledního měsíce intimního těšení.
A to si zaslouží zvláštní „hájení“.

Může to být co nevidět

Třicátý pátý týden těhotenství prožívá žena již na mateřské dovolené. I velmi zaměstnané manažerky či podnikatelky by se jí neměly bránit. Nechceme přece, aby nás porod zastihl při obchodním jednání?
Celá domácnost se těší na příchod nového člena: máme připravenou postýlku, vaničku, místo na přebalování. Nakoupeno dětské oblečení, zásobu plenek a hygienických potřeb.
Také je velmi vhodné sbalit si zavazadlo do porodnice. Seznam potřebného pro sebe i pro děťátko maminka většinou obdrží v gynekologické poradně.
V této době – 35. týden těhotenství – je rovněž třeba mít jasno, v kterém zařízení chce žena porodit a tuto možnost mít prověřenou. Víme již, kdo nás v případě potřeby do porodnice odveze? A máme
v záloze někoho dalšího, kdo je ochoten „držet pohotovost“?
Tato opatření nejsou předčasná. Může se docela klidně stát, že se miminku bude chtít na svět o trochu dříve. A nebylo by to nic neobvyklého – v 35. týdnu už je skoro dokonale vyvinuté.

Miminko roste do krásy

V 35. týdnu těhotenství má zdravé děťátko v matčině lůně přibližně 46 centimetrů a váží asi tak
dvě a půl kila
(2300 – 2500 g). Společně s plodovou vodou a těhotenskými kilogramy navíc je to pro ženské tělo nezvyklá zátěž. Budoucí matka zažívá obvyklé potíže: hůře se jí dýchá, její pohyby jsou nemotornější, nad ránem dostává křeče do lýtek, často ji pálí žáha, ruce, nohy a obličej jsou často oteklé. Některým ženám se zlepší pleť, jiným se obličeji mohou objevit pigmentové skvrny.
Naopak miminko v 35. týdnu těhotenství jen roste do krásy: tělíčko se kulatí, pokožka nabírá růžovou barvu. Již mu dokonale fungují ledviny, játra, nervová soustava a mozek (dokonce se mu prý zdají sny). Plíce ještě nejsou zcela vyvinuté, ale i kdyby se narodilo v 35. týdnu, zdravé miminko by počáteční obtíže snadno překonalo.

35. týden těhotenství: Žádné špatné zprávy

Pro ženu v 35. týdnu těhotenství je ze všeho nejdůležitější klid. Není dobré nechat si vyprávět hrůzostrašné porodní zkušenosti zaručeně „dobrých“ známých, číst si o komplikacích a patologických případech.
Naopak – žena by se měla těšit pokud možno co největší pohodě. Vnitřní řečí hovořit s děťátkem, oslovovat ho jménem (to už máme dávno vybrané), číst milé knížky, poslouchat harmonickou hudbu. Protože kdoví – někteří odborníci tvrdí, že ji děťátko už slyší a vnímá.
Případné potíže nebo snad problémy by nastávající maminka měla řešit jen se svým ošetřujícím lékařem. Každé těhotenství je jiné, a jen lékař dokonale zná průběh toho vašeho.

Podívejte se také na 36. týden těhotenství.

Zanechte odpověď