36. týden těhotenství: Děťátko používá mimické výrazy

36. týden spadá do 9. lunárního měsíce těhotenství. V 36. až 37. týdnu těhotenství často těhotná žena pociťuje cvičné kontrakce. Nenarozené dítě v tomto období začíná používat mimické výrazy – například se usmívá nebo mračí. Navíc mu na hlavičce začínají rašit kraťoučké vlásky.

Plod přibírá až 30 gramů denně

V 36. týdnu těhotenství plod měří zhruba 47 centimetrů a váží 2,5 až 2,8 kilogramu. V tomto období dítě přibírá na váze velice rychle, a to zhruba 30 gramů denně. Za zmínku rovněž stojí fakt, že mezi 33. až 36. týdnem těhotenství dozrávají orgány dítěte, jejichž funkce je již z větší části připravena na samostatný život.

Smolka: První stolice dítěte

Z těla 36týdenního dítěte se začíná ztrácet lanugo, což je jemné chmýří pokrývající pokožku. Z těla plodu mizí i mázek, jehož úkolem bylo kůži chránit před solemi obsaženými v plodové vodě.

Lanugo a mázek se následně uvolňují do plodové vody – dítě je společně s plodovou vodou polyká. Tímto způsobem se vytváří první stolice dítěte po porodu, nesoucí název mekonium neboli smolka. Smolka se tvoří jak ze spolykaných částic plodové vody, tak ze žlučových barviv a střevních buněk.

Zapomeňte na létání

Chcete ještě v 36. týdnu těhotenství odletět k moři za teplem? Tak na to můžete rovnou zapomenout. Po 36. týdnu těhotenství vás totiž většina leteckých společností nepřepraví. Budete-li chtít někam letět mezi 28. a 36. týdnem těhotenství, můžete, ale pouze v případě předložíte-li aeroliniím lékařské osvědčení.

Vyšetření na přítomnost streptokoků skupiny B

Ve 35. až 37. týdnu těhotenství se odebírá poševní stěr na kultivační vyšetření přítomnosti streptokoků skupiny B. Zhruba u 20 procent těhotných žen se následně potvrdí přítomnost této bakterie. Výsledky tohoto stěru se zapisují do těhotenské průkazky.

Streptokok skupiny B zpravidla nezpůsobuje žádné obtíže. Existuje však riziko, že by se jím dítě mohlo nakazit při průchodu porodními cestami. Dítěti, které se během porodu nakazí, hrozí zápal plic, zánět mozkových blan, ale i celková sepse. Proto se těhotných ženám, u nichž je vyšetřením přítomnost streptokoků skupiny B potvrzena, podává během porodu antibiotikum v infuzi, které zabrání, aby se právě rozené dítě touto bakterií nakazilo.

Sledování srdíčka dítěte

Od 36. týdnu těhotenství lze také provádět kardiotokografické vyšetření. Při tomto vyšetření se sleduje srdíčko plodu – jeho frekvence i činnost dělohy matky. Srdíčko plodu lze od 36. týdne těhotenství monitorovat jednou týdně, od 38. týdne těhotenství je toto vyšetření povinné.

Podobně jako v předchozích lunárních měsících těhotenství, lékař ve 36. či 37. týdnu těhotenství ženě změří tlak a puls, orientačně vyšetří moč, zhodnotí otoky a hmotnost ženy a na závěr provede gynekologickou prohlídku.

Zanechte odpověď